16 липня відзначають Всесвітній День змій. Вони живуть на усіх континентах, окрім Антарктиди. Відомо понад 2600 видів, і лише чверть усіх видів – отруйні.
Змії мають найрізноманітніші розміри – від пітонів та удавів, які можуть сягати 10 м, до зовсім малих, що можуть уміщатися на монеті.
Майже всі полюють за рухомою здобиччю. Винятком є яйцеїдна змія і ще кілька видів змій, раціон яких може складатися з падалі.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як відрізнити отруйних змій від безпечних
В Україні змії частіше оселяються там, де є певне різноманіття умов, — на узліссях, вирубках, у чагарниках, кам'янистих місцинах, на берегах водойм тощо. Вужі віддають перевагу вологішим місцям, інші види — сухим.
Також змій приваблюють покинуті бетонні конструкції, окремі брили, напівзруйновані стіни, повалені дерева, пні, купи тирси — тобто місця, на яких вони можуть вигріватися на сонці і під якими можуть ховатися. Ваблять їх і гризуни, що тримаються поблизу людського житла.
Змії глухі, але добре відчувають вібрацію. Тому відчувши ходу людини, вони відразу намагаються сховатися. Якщо ж на шляху справді трапиться змія, треба не панікувати, а роздивитися, з ким маємо справу.
Наші змії першими не нападають на людину — вона ж не є їхньою здобиччю. Тож укусити вона може тоді, коли на неї наступили, торкнулися її рукою. Найкраще буде обійти гадюку стороною. Вона не дуже рухлива, тож дистанція у два-три метри вже буде безпечною. За потреби її можна відкинути зі стежки довгою палицею чи гілкою.
Допомога після укусу:
1. Рану варто дезінфікувати чи хоча б промити водою. Відразу слід зняти предмети, що в разі набряку можуть перетискати кінцівку, — браслети, перстень, обручку.
2. Можна видалити отруту з рани, видушуючи її з кров'ю чи відсмоктуючи. У жодному разі не слід цього робити ротом, якщо тріснута губа або в роті є відкрита рана. Отрута може відразу потрапити у кровоносні судини шиї та голови.
3. Не можна накладати джгут. Отрута гадюки має сильну місцеву дію і від застою крові може початися відмирання тканин у місці укусу. Не варто інтенсивно рухати враженою кінцівкою, щоб не давати отруті можливості розійтися по організму. Кінцівку варто знерухомити, місце укусу можна охолодити, але не розрізати й не припікати.
Із початку літа напади змій фіксували на Харківщині, Полтавщині, Буковині, Львівщині, Запоріжжі. У Дніпрі гадюка заповзла у квартиру на 7-му поверсі. Власниця викликала рятувальників.
Нашестя немає. Змії щороку в такий період просто стають активнішими, шукають харчі і паруються, розвінчує забобони про плазунів науковець далі у статті.
Коментарі