Американський космічний телескоп "Кеплер" виявив найменші на цей момент екзопланети, що обертаються навколо зірки, яка нагадує Сонце.
Обидві планети, судячи з усього, мають кам'янисту поверхню. Kepler 20e трохи менший за Венеру (0,87 радіуса Землі), а Kepler 20f - трохи більший від Землі (1,03). Обидва об'єкти проживають в пятипланетній системі зірки Kepler 20, що розташована приблизно в тисячі світлових років від Землі в сузір'ї Ліри.
Kepler 20e обертається навколо світила за 6,1 земних діб, Kepler 20f - за 19,6. На обох світах дуже жарко: 1040 До і 705 К відповідно. У першому випадку будь-яка атмосфера повинна була випаруватися, залишивши тільки багаті на кварц і залізо породи, що спеклися. На f-планеті водень і гелій повинні були покинути атмосферу, але деяка кількість водяної пари могла вижити.
"Це відкриття вперше показало, що екзопланети розміром із Землю існують і що ми в змозі їх виявити", - сказав Франсуа Фрессін з Гарвард-Смітсонівського центру астрофізики.
Система Kepler 20 включає також три планети, які більше за Землю, але менше Нептуна. Kepler 20b (найближча до зірки), Kepler 20c (третя по рахунку) і Kepler 20d (п'ята) обертаються навколо світила за 3,7, 10,9 і 77,6 земних діб відповідно. Всі п'ять планет мають орбіти, що лежать приблизно в межах орбіти нашого Меркурія. Зірка належить до того ж G-класу, що і Сонце, але трохи менша і прохолодніша.
Маса і густина планет залишаються загадкою. Вирішити її допоможе "Північний спектрометр променевих швидкостей" (North radial-velocity spectrometer), який почне роботу в квітні 2012 року на 3,6-метровому Національному телескопі ім. Галілея на Канарських островах.
Коментарі