Ексклюзиви
четвер, 18 березня 2010 18:07

У Сонячній системі стало на одну планету менше

 

"Мало хто знає, що у Сонячній системі є лише вісім повноцінних планет, а не дев"ять, як було ще три роки тому. Вчені довго думали над тим, чи зараховувати найменшу планету Плутон до Сонячної системи. Вирішили, що вона надто мала", — розповідає Віктор Козлецький, 67 років, київський астроном.

Він розкладає на столі карту Сонячної системи. Показує Плутон, який уп"ятеро менший від Землі. — 10 років тому думали, що Плутон і його супутник Харон — це дві однакові планети, які обертаються довкола одна одної. 2006-го надійшли знімки з телескопів, що спростували цю версію. Харон — все-таки супутник, а Плутон — неповноцінна планета. Її позбавили статусу.

У новому українському підручнику з астрономії далі дев"ять планет.

— Програми змін у Сонячній системі є дуже тривалими. Мають пройти роки, аби шкільна література перейшла на нові дані.

Учений каже, що для визначення планети потрібно знати форму об"єкта.

— Недалеко від нас літає ціле поле астероїдів, що нагадують кам"яні уламки, — показує на широку смугу крапок за Нептуном. — Тут понад тисячу камінних та льодових скель. Вони не мають чіткої сферичної форми, тому ніколи не будуть планетами. Кожна планета повинна мати гравітацію — силу, яка притискає її поверхню до ядра. Через це вона набуває форми кулі. Іншим критерієм є вільний простір навколо неї.

Віктор Петрович показує знімки блакитного Нептуна. Біля нього 13 супутників.

— Їх багато, але вони настільки дрібні, що не впливають на планету. Взагалі вона має розкидати супутники, тобто космічне каміння, навколо неї. Що сильніша гравітація, то менше супутників буде на орбіті. Тоді як супутник Плутона важить половину маси планети. Це ще один доказ, що планета не повноцінна.

До кінця року планет може бути 10. Асоціація астрономів вирішує, чи додавати до Сонячної ситеми карликові Цереру та Седну.

Віктор Козлецький показує на невелике коло намальоване вручну на астрономічній мапі.

— Це Седна, її відкрили 2003 року. Коли карту друкували, про неї ще не знали. За розмірами вона майже дорівнює Плутону. І в США хочуть дорівняти її до повноправної планети. Та Седна поки що погано вивчена. Дослідницький апарат підлетить до неї через п"ять років. Відомо лише, що вона кам"яна всередині та покрита замерзлими льодовиками з метану та миш"яку.

Недалеко від нас літає ціле поле астероїдів, що нагадують кам"яні уламки

Астероїд Цереру позбавили звання планети 1952-го. Фахівці побачили, що довкола нього літає багато каміння. Він не міг його викинути зі своєї орбіти.

— З Цереру нічого не змінилося. Але його можуть зарахувати до повноцінних планет завдяки великим параметрам. Це найбільший астероїд у системі. І має форму кулі.

Відкриття нових об"єктів змінює кордони Сонячної системи.

— Раніше вважали, що система закінчується великими планетами. Тепер її кордони розширилися, — говорить Анатолій Казанцев, 59 років, науковець із київської обсерваторії. — Кінець там, де не діє гравітація сонця, тобто сила, яка притягує усі об"єкти. Цю відстань світловий промінь проходить за два роки. Через брак потужних телескопів дослідити цю велитенську територію майже неможливо. Для порівняння, до Землі від Сонця світло доходить за 8 хвилин.

Зараз ви читаєте новину «У Сонячній системі стало на одну планету менше». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

1

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути