— Два роки тому друг викопав біля хати на Житомирщині ставок у півтора метра. Запустив мальків карася і золотих рибок. Накупив водоростей, — розповідає киянин Ігор Сергієнко, 28 років.
— Замовив в інтернеті рослину пухирчатка. У неї великі яскраво-жовті квітки, 20 сантиметрів завбільшки. Її привезли з Колумбії. Випустив її у ставок. Корені плавають у воді, а листя і квіти нагорі. Плавала до холодів. Перезимувала й на другий рік стала вдвічі більшою. Але риб у ставку лишилося тільки дев'ять. Інші зникли.
На коренях рослини багато пухирців із клапанами. Коли мальок, равлик чи водяна комаха торкається пухирця, він швидко відкривається і всмоктує. За добу пухирчатка поглинає до 20 жертв.
Комахоїдних рослин найбільше в Африці та Південній Америці, де рідко бувають дощі. У ґрунті замало поживних речовин. Комах перетравлюють ферменти із залоз на листі та квітках.
В Україні росте рослина-хижак росянка. Найбільше її на болотах Полісся й в Карпатах.
— На кожному листку має до 200 чутливих волосків із краплями солодкої роси. По неї заповзають мурахи, сідають мухи. Ворушаться, і від їхнього руху листя закривається, — розповідає 30-річний Андрій Мосякін зі столичного Інституту ботаніки.
Перетравлює комах дві-три доби. Лишається хітинова оболонка.
— У Португалії росичку використовують замість мухоловок. Виривають на полях із коренем. Не торкаються листя. Від дотику воно скручується за кілька секунд. Розвішують у кімнатах, на кухні. За добу росянка вловлює до 50 комах. Португальці її вирощують у горщиках.
— Моя знайома в Києві розводить венерину мухоловку. Рослина з Америки. Живиться павуками, комарами та гусінню. Хапає комаху листком-коробочкою. Закривається за 1-2 секунди. Знайома поливала вазони, ткнула пальцем у листок. Коробочка закрилася. Вона палець висмикнула, але подряпала мало не до крові.
Коментарі
1