У 60-річної Надії Сторожук із села Степанки на Вінниччині квочка висиділа 15 курчат. Ще має вісім старих курок і двох півнів.
— Їдять добре — я їм і кукурузки, і пшенички. Овес і просо люблять, але не даю, бо дороге. Худі якісь і яйця несуть малі, — каже Надія Павлівна. — То курчаткам хочу якихось добавок дати. А то кормиш-кормиш і всьо бестолку. Он у сусідки такі гарні, жирні.
Ветеринар пояснив жінці, що через одноманітне харчування птиця хворітиме. Сусідка порадила поїхати на ринок до райцентру. Там продавців із кормами для птиці — близько 10. У мішках і відрах насипане зерно. Для бройлерів покупці запитують комбікорм.
— Я своїх уже сім років тільки ним і кормлю. Кури м'ясисті, ростуть як на дрожжах. І яйця великі та смачні. Довольна, — каже продавець Валентина Горобець, 45 років, із міста Бар Вінницької області. — Мої покупці вже знають, то не беруть зерно, а тіки комбікорми.
Їх виробляють для різного віку та порід курей. Комбікорм буває стартовий, для відгодівлі птиці та для несучок. Курчатам до 10 днів підійде стартовий комбінований у вигляді гранул.
— Комбікорм без хімії, у ньому є все, що треба курчаті — кукурудза, пшениця, ячмінь. Ще — рибна мука, соя, дрожжі, крейда, вітаміни, — розповідає. — І саме головне, шо білок входить. Його не дасть жодне зерно. Він потрібен, щоб кури росли м'ясисті й несли великі яйця. Підгодовувати тоді вже нічим не треба.
Вартість 1 кг комбікорму — 5 грн. Продають відрами по 9 кг.
— Давайте по столовій ложці на голову три-чотири рази на день. Комбікормом кури надовше наїдаються, чим зерном. То дорожче не вийде.
При годуванні комбікормами 1,5-місячна курка важить майже 3 кг.
— Як просто зерном кормиш, то 2 кіло — спеціально важила. І м'ясо комбікормових курей м'яке і швидше вариться. А колись, помню, доки просту курку звариш, то день пройде. Кури не боліють, кожна з десяток яєць несе на тиждень. Шкаралупа тверда.
Для курчат від 15 до 28 днів беруть комбікорм для росту, який містить більше білка. Для старших збільшують уміст кукурудзи.
— Сказали, за рік курка з'їдає на 50 гривень корму, — говорить Надія Сторожук. — Мені радили робити його самій. Треба змішати 25 кілограмів кукурудзяної дерті, по 8 — ячменю й пшениці. Додати 5 кіло макухи і 4 — сої чи горохового борошна. Треба ще по кілограму сухого молока, кормових дріжджів, рибного борошна та стартового комбікорму. Всипати 10 грамів солі. Від такого харчу бройлери максимально набирають вагу.
Коментарі
1