Не обробляти восени виноград протигрибковими препаратами радить садівник 40-річний В'ячеслав Оніщенко. Вирощує його 15 років, має понад 50 сортів. Керує садовим центром у Вишгороді на Київщині.
— Це зайва трата часу, праці й грошей. Взимку грибки все одно не розвиваються, бо холодно. Хвора лоза взимку не лікується. Весною з грибками та хворобами боротися найкраще. Вивели їх, і виноград весь сезон чистий та здоровий. Як дуже хочеться, попирскайте лозу 3-процентним мідним купоросом, — каже В'ячеслав Оніщенко.
На зиму не радить обробляти залізним купоросом. Він добре бореться з лишайниками на деревах, а чи знищує грибки на лозі, науково не доведено. Залізний купорос знижує морозостійкість.
— Виноград узимку страждає не тільки від морозів, а й від відлиг. В теплі починає оживати, а потім знов похолодання і примерзає. Лоза дуже ніжна. Треба вгадати момент, коли її обрізати та покласти спати. Бо почне плакати — пустить сік.
Обрізує лозу, як кілька днів поспіль буде -5°C. Укладати можна й при -10°C. Тоді не крихка й не ламається.
— Виноград поливаю. Ця осінь була сухою. Залежно від ґрунту ллють від 10 до 20 літрів води під кожен кущ. У піщані ґрунти більше, в чорноземи менше. Кожен сам вирішує. Почекати пару днів, щоб під кущами не місити болота, а тоді обрізувати й укладати. Можна спочатку обрізати, потім полити і тоді укладати.
Обрізуючи виноград, залишає на стеблі до 15 бруньок. Їх називають очками.
— Ізабельні сорти можна не чіпати. Вони морозостійкі. Обрізати їх можна й весною, а столові — тепер. Більше бояться морозу, а обрізані пагони легше укладати на землю. Воно ж як у повітрі мінус 20, то на ґрунті вполовину менше. Й протягів, вітру лоза не відчуває. Знову ж, сніг на неї впаде. Буде тепліше й затримається волога.
Нарізав дроту по 45 сантиметрів і позагинав удвоє, як шпильки до волосся. Загин робив шириною не менш як 5 см, щоб під ним вміщалася лоза. Дріт брав оцинкований, бо довше служить. Лозу пригинає до землі й пришпилює дротом. Накриває хвойними гілками.
— Можна соломою чи кукурудзинням, але під ним заводяться миші. Одразу кладіть труйку. Але боронь Боже накривати плівкою. Читав у багатьох журналах, книжках, що поверх неї ще й землею присипають. Виноград спариться, грибки почнуть розвиватися. Буде більше шкоди, ніж якби примерз невкритий.
Накривати лозу радить садівникам Харківщини, Чернігівщини. Там часто морозні й безсніжні зими. У теплих регіонах, де не буває нижче 20, виноград можна не вкладати, крім ранніх сортів. Рекомендує в будь-якому регіоні вкривати кущ, що дав щедрий врожай. Може вимерзнути навіть при -15°C.
Виноград розводять у погребі
Наприкінці листопада, коли мороз 10°C, виноградарі нарізують пагони.
— Обирайте такі, на яких від 3 до 25 очок — бруньок. Це в кого яке пруття погріб вміщує. Складіть нарізану лозу в невеликі сніпки. Перев'яжіть посередині й по краях і надіньте з обох боків целофанові кульки. Так опустіть у холодний погреб. Лежить там до початку березня, — розказує виноградар В'ячеслав Оніщенко.
Навесні лозу виносять і розв'язують. Те, що підгниле, засохле — відрізують. Живі стебла нарізують на дрібні прутики, аби на кожному було не менш як три очка. Ставлять у воду в хаті на вікні, щоб лоза пускала корінь.
Коментарі