четвер, 04 травня 2006 19:52

Зручний огірок

Автор: фото: Андрій ЄЛОВІКОВ
  Головний технолог Київської овочевої фабрики Віра Бурлака показує огірки у теплиці підприємства
Головний технолог Київської овочевої фабрики Віра Бурлака показує огірки у теплиці підприємства

Киянка Світлана Домченко, 56 років, з усієї городини найбільше любить огірки. І готує з них, і засолює. Салатів для консервації знає чимало. Але на свій город у селі Чорнухи на Полтавщині може їздити тільки у вихідні. Овочі переростають і в банку не влазять. А не підв"язані — то й зовсім не родять.

— Треба правильно вибрати сорт і часто поливати. Огірків, що гарно родять без догляду і в холоді, не буває, — каже продавець насіння киянка Людмила Худякова, 40 років.

Пані Людмила займається насінням близько 15 років. Характеристикам на упаковці давно не довіряє. Каже, дуже багато з написаного — вигадки. Усі сорти жінка перевіряє на своїй грядці в Макарові на Київщині. І покупцям вона радить тільки випробувані.

— Німецьке й голландське насіння добре, але я радила б українське або польське. Вони підібрані саме для нашої місцевості, — говорить Людмила Володимирівна.

Рясно родитиме аж до пізньої осені, каже вона, гібрид "Ізід F1". А огірок "Джерело" — ранній і дуже врожайний сорт. Щоправда, його не засолюють, а лише маринують та їдять у салатах. Із ранніх жінка також рекомендує посадити "Малиш" або "Соловей". А із середньоспілих — "Руфус", "Шремський", "Палан", "Голубчик", "Зубрьонок".

"Зозуля" так рясно родить, що не знаю куди дівать

Огірки "Наташа" і "Роднічок" — перевірені часом. Вони дуже родючі й підійдуть для салатів та консервації. "Наташа" — сорт стійкий до хвороб, а городній (не тепличний) "Роднічок" — дуже смачний. Непоганий врожай дасть "Журавльонок". У нього плоди видовжені, а шкірочка тоненька.

— У парнику посадіть "Зозулю" і "Квітневий". "Зозуля" так рясно родить, що не знаю куди ті огірки дівать. У невеличкому парнику вже кілька років вирощую їх, — розповідає Людмила Володимирівна. — У ньому також зручно вирощувати самозапильні сорти — голландські "Марінда" та "Кріспіна".

Про ці огірки добре відгукуються і в київському Національному еколого-натуралістичному центрі. Вони вирощують багато сортів і гібридів огірків. Завідувач відділу рослинництва Микола Пінчук, 35 років, розповів, що "Марінда", а також перевірена Людмилою Худяковою "Наташа" найкраще ростимуть на півдні та півночі країни.

Чи не найбільший "огірковий" клопіт — підв"язувати городину. Уникнути цього можна. Посадіть кущові чи низькорослі сорти. Їхнє бадилля виростає до півметра і рослина стелеться по землі. Або росте кущиком. Це майже всі голландські огірки, наприклад "Гектор", "Аякс" та російський "Малиш".

— Якщо не маєте парника, то до появи двох великих листочків накривайте рослинки пластиковими пляшками, щоб не померзли, — пояснює Людмила Худякова.

Але для доброго врожаю збирати огірки все одно доведеться частенько. На Київській овочевій фабриці кажуть: як вчасно зривати невеликі огірки, то на одній рослині може вирости 100 плодів. Головний технолог фабрики Віра Бурлака, 44 роки, радить висівати їх на місці торішніх грядок із капустою, цибулею, помідорами чи картоплею.





Чому овоч стає гірким


— Огірок гіркий через речовину кукурбітацин. Її в рослині стає більше, коли мало вологи та світла, а вночі холодно. Але селекціонери винайшли сорти без гіркоти:  "Зубрьонок", "Цезарь F1", "Кріспіна", "Аякс", "Спарта", "Рігал" та "Атлантіс",  — пояснює Микола Пінчук із Національного еколого-натуралістичного центру.



Світлим — азот, темним — фосфор

— Найкраще удобрювати огірки свіжим гноєм. Але можна підживити "Вермістимом", "Гумісолом" чи "Чарівною сумішшю", — радить Людмила Худякова. — Звертайте увагу на бадилля і плоди. Світло-зелені та загострені зверху огірки потребують азоту. Плоди, розширені в кінчику й тоненькі біля ніжки, слід удобрювати калієм. А густому темно-зеленому листю необхідне фосфорне добриво.

За сім днів до збору врожаю — ніяких хімікатів

Захищати огірки від шкідників та хвороб бажано натуральними засобами. Бо плоди швидко ростуть і вбирають речовини із землі.
— На початку росту обробіть їх "Превікуром" або "Альєтом", які лікують і стимулюють ріст. Але не зловживайте, бо взагалі перестануть рости, — каже агроном-консультант магазину "Зелений світ" Олена Ющенко, 35 років. — А за сім днів до збору врожаю — ніяких хімікатів.
Від борошнистої роси та вірусних хвороб пані Олена радить "заколотити" натуральну суміш. У відро влити 2 л знежиреного молока, 8 л води та 1 ч. л. йоду. Цим розчином треба бризкати огірки раз на три тижні.




Огірки люблять молоко


Для огірків потрібно підготувати ґрунт, — каже 52-річний городник Петро Дідух із села Бабин на Івано-Франківщині. Найкраще перемішати перегній, торф і попіл. З цими добривами огірки краще ростимуть.

Пан Петро каже, що огірки люблять рости поряд з капустою, часником, селерою, буряком та редискою. Дуже корисне сусідство квасолі й бобу, бо ці культури діляться азотом.

— Огірки дуже теплолюбиві, — розповідає Петро Дідух. — Найкраще їх садити, коли надворі не нижче ніж +14°С. Тоді перші паростки з"являться вже через 15 днів. Бо коли різко похолодає — можуть підмерзнути, перестануть рости, пожовтіють. Тому краще почекати, поки земля добре прогріється.

Перед посадкою огірків городники радять спалити мішок житньої або вівсяної соломи, змішати попіл із землею і розсіяти по грядках. Коли огірки зійдуть, їх слід обприскувати раз на тиждень: на 10 л води — півлітрову банку попелу від соломи, 1 л молока та 20 крапель йоду. Процедуру повторити тричі. За словами городників, урожай можна буде збирати аж до осені.


Олеся ПАСТЕРНАК

Зараз ви читаєте новину «Зручний огірок». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

2

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути