Голова Хмельницького товариства садівників 60-річна Тетяна Васильєва щороку сіє огірки на Зелені свята.
— Посаджу в суботу — в понеділок уже сходять. Цього року була пізня Пасха. Але природа все одно йде по церковному календарю. 40 років так сію, і завжди з огірками. Обов'язково хоч маленьку грядочку, 10-15 зерняток можна кинути.
На півдні можна сіяти огірки і в липні, після викопування часнику. На Поділлі у вересні можуть померзнути.
— Сію в три заходи. У березні — в горщики 10 стебел ранніх сортів. На Юр'їв день 6 травня висадила їх у ґрунт на сітку. Вже доїдаємо. Тоді ж посіяла 50 штук. Буде врожай у червні-липні. Тепер посію 60 пізніх — на закрутку, на засолку і їсти аж до жовтня.
За день готує лунки.
— Поливаю екологічно чистим засобом "Байкал". Це бактерії, які розпушують землю і знищують хвороби. Тоді кладу перегній і деревний попіл. Хімію не раджу, бо від азоту огірки розпирає. У банках тріскають. Перед посадкою ще раз поливаю і розкладаю сухе насіннячко. Українське сходить на 98 відсотків.
Поливає, загортає і мульчує сухою землею чи компостом, щоб не висихав ґрунт. Тоді соломою. Між кущами залишає 20 см, між рядками 1,5 м.
— У першій половині липня, як зберемо часник, підсіваємо туди дайкон, білу або маргеланську редьку на зиму. У них бадилля високе, огіркам буде де плестися. Плоди не будуть на мерзлій землі лежати.
Радить захищати літній посів від борошнистої роси й фітофтори.
— Щойно з'являється перший справжній листок, бризкаю ридомілом, який дає імунітет. На 14-й день застосовую "Консенто". Коли рослина окріпне і почне плодоносити, обробляю екологічно чистим препаратом "Фітоспорин". Інакше зразу на корінь захворіють, бо зараз пік хвороб. У сусідів уже є фітофтора. Посадили місяць тому і не доглядають.
Поливає огірки щовечора.
— Даю їм холодний душ із лійки та йду додому. Огірки таке люблять. У серпні будете їсти перший урожай. Родять на 40-50-й день.
Радить сіяти українські сорти Дарунок осені, Ніжинський.
— М'ясисті, смачні, тоненька шкірочка, плоди стандартні до 9 сантиметрів — хоч у бочках квась, хоч у банках консервуй. Голландські гібриди Афіна та інші не підходять, бо не йдуть на засолку, мають шкірку до 4 міліметрів. У бочках будуть розлазитися. Також добрий Скіф — посухостійкий, можна не поливати. Головне — вберегти від хвороб. Хороші Джерело, Джекон. Усі ці сорти адаптовані до перепадів температур.
4 пелюстки має бути на цвіту огірка, що залишають на насіння. Парна кількість — у жіночій зав'язі. Чоловіча має три, частіше п'ять пелюсток. З такого огірка більшість насінин не зійдуть.
Зрізаний огірок відростає на стеблі
З ножем по огірки ходить на город Надія Соколова, 57 років, із села Семирічка Гайсинського району на Вінниччині. Відрізує шмат, решта росте на стеблі. Сорт називається Китайське чудо.
— У пачці було 10 насінин, усі зійшли. Вісім паростків роздала. Два лишила собі й не встигаю їсти. Цвіт завбільшки із сірникову коробку, а зав'язь одразу, як олівець. За два-три дні можна різати. Зріз присихає, а огірок росте далі. На смак як звичайні. Кришу в салат і так їм, — розказує.
Якщо огірок не зрізати, виросте до 1,5 м. На стеблі зав'язується до семи плодів.
Коментарі