Роман Кухаренко, 34 роки, зі Звенигородки Черкаської області посіяв в гарбузах опеньки. Всередину овоча насипає грибницю. Це заражені міцелієм грибів зерна пшениці. Опеньки проростають і вибиваються назовні гарбуза.
— Мій товариш сіє, як тільки гарбузи достигають. За два місяці збирає врожай.
Гарбуз усередині стерильний, містить багато вологи та поживних елементів для грибниці. Якщо в овоч потрапить пліснява, опеньки загинуть.
— Це секундне діло, щоб бактерія впала у відкритий отвір гарбуза. Краще сіяти гриби на вулиці, ніж у будинку.
Плід має бути цілий, із плодоніжкою. Розріз Роман Кухаренко робить ножем. Перед тим його вимив, висушив та обробив перекисом водню.
— Треба, щоб отвір діставав до середини гарбуза. Закрив чистим целофаном, зверху заклеїв лейкопластиром. Пробував скотчем, але він не тримається. Це все треба робити дуже швидко й стерильно. Навіть можна спробувати у новому целофановому мішку для соління. Покласти в нього цілий гарбуз, продезінфікований ніж, усе, чим будеш заклеювати отвір, грибницю. Запхати всередину руки, і хтось має зав'язати мішок. Так, щоб до цієї маніпуляції не попадало повітря.
Заражений грибами гарбуз залишають у хаті. Він має бути в теплі, доки зріє грибниця. За два тижні на ньому проступають темні плями. Це зачатки грибів. Тоді гарбуз несуть у льох. У теплі грибниця, яка почала розростатися, може перегоріти.
— В один гарбуз кілограм на 5 засипав чайну ложку зерна. Воно продається у 100-грамових пакетах. Цього вистачить на 10 гарбузів. Можна засівати з різницею в місяць, тоді весь час будуть свіжі опеньки.
Роман Кухаренко засіяв гриби, щоб показати, як працює міцелій на зерні в гарбузах. Раніше висівав його в коренищі фруктових дерев.
— У яму до саджанців засівають гриби, які не руйнують коріння, а в гарбуз ідуть руйнівні види. Це опеньки, гливи, шиїтаке.
Якщо гарбуз заразити грибницею правильно, то на 5-кілограмовому овочі за раз виростає 3 кг грибів. Їх не зрізують, а обламують, щоб не порушити грибниці. Тоді вона дасть повторні врожаї.
Коментарі
3