
— У моєму садку мало місця. Щоб мати більше дерев, саджу колоновидні. Вони наче стовпи, всипані плодами, — каже 53-річний Назар Тодорюкі з міста Полонне на Хмельниччині. — У них гілки ростуть угору і майже без бічних відгалужень. Зручно доглядати, бо крону не треба підрізувати. Формується сама.
У колоновидних дерев товстий стовбур і короткі гілки, на відміну від звичайних сортів із довгими гілками. Виростають у висоту не більше 3 м. Зручно збирати врожай.
— Мої чудо-яблуні родючіші, ніж звичайні, в кілька разів. Дворічне деревце дає 5 кілограмів плодів, а доросле — 10–15. Мої улюблені сорти — Васюган, Президент, Тріумф, Медок і Джин. Яблука соковиті й солодкі. Урожай збирають у вересні і зберігають чотири-шість місяців.
Висаджує саджанці на відстані 0,5 м у місцях без протягів, найкраще біля паркана.
— Якщо підсохли, перед посадкою коріння замочую в холодній воді на ніч. Засохлі кінчики обрізую.
Колоновидні дерева не пускають корені глибоко в землю. Тому їх треба підживлювати. Навесні під кожне дерево вносить 1–2 відра перегною. Землю біля стовбура мульчує сіном або тирсою, щоб довше зберігалася волога і не засихали корені.
— Вони невеликі, тому можна посадити у горщик на відкритому балконі.
Дерева ростуть у садку 15–17 років. Тоді поступово всихають.
— Два роки тому посадив ще й колоновидну грушу Сапфіру та сливу Блю Світ. Груша дає 200-грамові жовті з червоним бочком плоди. Плодоносити починає на третій-четвертий рік після посадки. А слива фіолетова, майже чорна. Кісточка легко відстає від м'якоті. Виростає дерево до 2 метрів.
Коментарі