
— Побачивши вперше, як цвіте гранат, загорілась і собі посадити. Сорт брала карликовий, — розповідає 35-річна Катерина Василенко з Херсона. — Із п'яти зернят проросло два. Зійшли через три тижні після посадки. Потім активно погнали в ріст.
Одне деревце зацвіло у перший же рік.
— Такими палючо-червоними великими квітами, наче з оксамиту зробленими. Перший раз цвіту було небагато, зате вдруге усе деревце рясно вкрилося квітками. Враження, наче якась казкова рослина. Більшість квітів — пустоцвіт. Плоди теж зав'язуються. На вигляд подібні до звичайних магазинних. Тільки геть мініатюрні.
Для посадки граната потрібен пухкий ґрунт. За рівнем кислотності — нейтральний. Із готових сумішей підійде універсальний субстрат.
— Я готувала землю сама. Змішувала половину дернового ґрунту й по чверті листового перегною та торфу й піску. На дно горщика закладала дренаж із битої цегли.
Висіває зернята граната на глибину 10–15 мм. Поливає і накриває плівкою. Ставить у сонячне місце.
— Гранат любить світло, але прямі сонячні промені можуть його попекти. Тому місце на південному вікні не підійде. Краще обрати східне.
Паростки підгодовують розчином деревної золи. Готують його так: на літр води додають чайну ложку золи.
— Як доростуть до 5 сантиметрів, треба розсадити в невеликі горщики. Цвісти карликовий гранат буде рясніше, якщо корінню буде тісно. У міру зростання гілки рослини підрізають.
Щоб гранат ріс густим кущиком, на перших порах його відщипують на 1/3 верхівки й укорінюють. На пагоні при цьому має лишатися по два-чотири листочки.
— Поливати слід відстояною теплою водою прямо під корінь.
Здійснювати полив треба в міру підсихання ґрунту.
— У спекотні дні можна додатково обприскувати. Якщо гранат зацвів, треба стежити, щоб краплини не потрапляли на бутони.
Оптимальна температура для граната — від 18 до 25 градусів. На зимівлю рослину бажано перенести в прохолодне приміщення. Від пізньої осені до початку весни в неї період спокою.
— Про перехід у режим сну свідчитиме опадання листя. Тоді бажано знизити температуру до 12–15 градусів. Для цього достатньо перенести горщик на терасу.
У цей час гранат поливають приблизно раз на місяць. У лютому підрізають і формують крону. Старі пагони видаляють.
— Гранат любить свіже повітря, тому приміщення слід регулярно провітрювати і не допускати протягів.
Цвіте рясно. Квітки нагадують глек або дзвоники. У діаметрі мають 4–5 см. Без запаху. Тримаються в середньому три-чотири дні й опадають.
— Із півсотні квіток на плід перетворюються дві-три. Розміром виходять, як волоський горіх або маленький мандарин. На смак кисліші й терпкіші за ті гранати, що продають на базарах.
Коментарі