
— Маю в хаті чорну калу. Сорт називається Шварцвальдер. Купила їх бульбами, а не у вазоні. В магазинах кали тримають на добривах, щоб продати. А вдома такі рослини вже не квітнуть, — розповідає Олександра Біляєва, 36 років, із міста Шпола Черкаської області. — Поки ростуть в хаті, а з приходом тепла пересаджу у квітник. Рослина любить багато простору на ділянці.
У травні кали висаджує на город чи у квітник. Сорт Шварцвальдер любить півтінь. Землю посипає торфом і перекопує. Так буде поживна і водночас легка. Садить, щоб коренева шийка була над поверхнею. Квітка розквітає на довгому півметровому держаку. Колір має від чорно-бордового до темно-фіолетового. Цвіте чотири місяці — з середини літа і до жовтня.
— Кали — це природний барометр. Перед дощем максимально розкриваються. Тоді вже бачу, що поливати найближчим часом не треба. Дощ і так буде.
У вересні біля центрального кореня виростає багато бульбочок розміром із крупну вишню. Це дітки. Відділяє їх від основного кореня. Кладе у погріб чи холодильник. Весною садить у землю, а на осінь з них проростають повноцінні рослини. Дорослі ж кали восени пересаджує у горщики і заносить в будинок.
— Щоб квітка зацвіла наступного року ще пишніше, кладу хоча б раз на два роки спати. Викопую бульби, просушую і зберігаю на нижній полиці холодильника. Там не має бути багато вологи, щоб не покрилися пліснявою.
Навесні бульби замочує на 2 години в розчині марганцівки для дезінфекції і садить в горщик на глибину 7–8 см. Ставить на світле підвіконня.
Кали Камея мають рожевий відблиск
— Колекція кал дісталася мені від матері. З-поміж усіх кольорів найбільше люблю білі. Розвела їх кілька видів, — говорить харків'янка Наталія Левітас, 31 рік. — Різняться за формою бутона та різними вкрапленнями. Наприклад, сорт Капітан Волант має темно-фіолетові серединки, а Рожевий туман — блідо-рожеві. Кали Кристал Блаш зацвітають вузькими довгими бутонами з хвилястими краями. Сорт Капітан ескімо дає цвіт із бежевим відтінком, а Камея на кінцях пелюсток має рожевий відблиск.
Навесні при посадці враховує, що нижня сторона у бульб гладенька. А та, де є горбки — верх. Це майбутні бруньки, а не коріння.
— Підживлюю рослину при закладанні бутонів. При цвітінні це нашкодить рослині. Потрібне комплексне добриво з азотом, калієм і фосфором. Після внесення рясно поливаю землю.
Обрізує квітку одразу після цвітіння, але залишає все листя. Воно потрібне для запасання поживних речовин.
Коментарі