— Кролі найплодовитіші, економні та прості в утриманні. Доки корова з'їсть віз трави, два кролики подужають лише кошик. До забою виростають за 77-82 дні. А свиню треба годувати до року, — каже 45-річний Костянтин Чепіга, фермер із міста Бровари на Київщині. — Із ними можуть порівнятися лише кури. Але треба щороку купувати молодняк. А кролі цілий рік дають потомство. Замінюють лише кроля, і то раз на два роки.
Кролі бояться вірусу геморагічної хвороби, що переносять комарі. За 9 год. умирають. Від нього тварин вакцинують на 40-й день, повторно на 70-й. Так попереджують і міксоматоз — коли обсипає вавками очі, ніс. Він може передаватися людям.
— Багато кролівників неправильно транспортують вакцину. Доки з аптеки довезуть у село по жарі, вона псується. Не подіє, якщо була при температурі вище 6 градусів. Я везу в пакеті з пляшкою замерзлої води. Або купую весною й тримаю в холодильнику.
Записує, коли гуляла кожна кролиця, скільки привела кроленят. Чи добре їх годує, укриває. Від дбайливих й плодовитих залишає кролиць на розвід. Молодняк від гірших пускає на забій.
— Вистачить п'ять самок й одного самця. Кожна в окоті принесе хоча б сім кроленят. Це 35 голів, а за сезон має бути по три окоти. Щотижня можна забивати чотири-шість на м'ясо.
Радить м'ясні породи Каліфорнійська, Термонська біла, Французька HYLA. Годує травою або сіном люцерни, цукровими буряками, комбікормом. Дає гілля дерев. Кролі обгризають кору й точать зуби. Як не дати, точитимуть дерев'яну клітку. Воду міняють щодня, у спеку — частіше. Без води кролиця може поїсти кроленят.
— Люди бояться, що в комбікормі "щось намішано". Насправді там піввідсотка солі. І відсоток вапняку, він потрібен кролицям для поновлення кальцію. Також макуха соняшника, кукурудза, ячмінь, овес і сіно люцерни.
Іноді кролів тримають у загорожі в сараї чи в кімнаті старого будинку. У земляній підлозі вони риють нори, можуть прогризти глиняні стіни. Як вільно бігають, незручно вести облік окоту й зробити вакцинацію. Костянтин Чепіга радить тримати кролів у клітках з оцинкованої сітки.
— Сітку можна дезінфікувати паяльною лампою або дезрозчином. Усередині сухо, зручно прибирати. Дерев'яна клітка вбирає вологу, накопичує бактерії. У такій кролі хворітимуть.
5 кілограмів за п'ять місяців набирає кріль каліфорнійської породи. Його довжина до півметра. У 5 місяців дає потомство.
25 градусів найвища температура для кролиць. За спекотнішої перегорає молоко.
Коментарі