— Садівник на виставці так нахвалював айву, що я не встояв і купив. Ще й називав її по-новомодньому — хеномелес. За формою це кущ, — каже 43-річний В'ячеслав Швець із Кропивницького на Кіровоградщині. — Купився на те, що дерево зможе рости 50 років. У мене з таких рекордсменів тільки горіх. Виходить, придбав йому пару.
Посадив у березні, до початку сокоруху. Узяв два саджанці, бо вони один одного запилюють. Відстань між рослинами має бути від 3 м, щоб було куди розростися.
Айва не боїться перепадів температури і весняних заморозків. Аби тільки сонця було багато. Плоди схожі на яблуко. М'якуш та шкірка — жовті.
— Інструкцію продавця по вирощуванню записав на папірці. Удома ще пошустрив по книжках. Виявилося, що вітаміну С у плодах айви в кілька разів більше, ніж у лимоні.
Хеномелес квітне помаранчево-червоним або світло-рожевим цвітом. Квітки тримаються на гілках близько місяця.
— Називаю її підсніжником. Зацвітає тоді, коли решта дерев у садку тільки думають, чи викидати листки.
Викопує ямку трохи більшу за розмір коріння, приблизно 50 на 50 см.
— Хеномелес пропадає від надлишку вологи. Тому на дно ями насипаю биту цеглу або гальку шаром 15 сантиметрів. Так вода не буде застоюватися біля коріння.
Змішує землю з ями з відром перегною або компосту. Підмішує 150 г суперфосфату і 40 г сірчанокислого калію. Саджанець ставить по центру ями і насипає до середини ґрунтом. Виливає відро води, потім засипає землею доверху.
— Коріння айви йде глибоко в землю, звідки й витягує воду.
Навесні рослину підживлює азотним добривом. На один кущ розводить у 10 л води 100 г нітрофоски, сечовини або аміачної селітри. Восени потрібне фосфорно-калійне добриво — 50 г на 10 л води.
— Урожай айви дозріває у вересні-жовтні. Потрібно встигнути зірвати плоди до заморозків. Вони не пообсипаються з гілок, але будуть не такими ароматними.
Перший урожай можна зібрати на четвертий рік. З одного куща виходить 3–5 кг плодів близько 50 г кожен.
На зиму молоді рослини пригинає до землі й накриває гілками хвойних дерев. Із настанням весняного тепла накриття знімає, щоб кущі знизу не попріли.
Коментарі