Агроном Анатолій Мондзолівський із села Дідівщина Фастівського району на Київщині на 40 сотках городу вирощує 35 сортів картоплі.
— Купую на селекційних станціях, в інституті картоплярства, міняюся з іншими. За 15 років більш як сотню сортів перепробував, — каже 55-річний Анатолій Едуардович.
Усіх, кому продає насіння, просить на городі не палили бадилля й сухий бур'ян. Це вбиває в землі живі організми. В такому ґрунті навіть сортова картопля погано вродить. На місці вогнища врожайність падає вдвічі. Ґрунт тестує черв'яками.
— Якщо їх мало, земля спалена чи отруєна. Як нема гною, сійте сидерати, але не сипте мінеральне добриво й не оріть город. Ще років 10 — і наш чорнозем перетвориться на пустелю.
Город не оре дев'ять років. Перед викопуванням висіває гірчицю. Розорює мотоблоком картоплю й визбирує врожай. Сидерати приорються й сходять. Передисковує рослини, коли зацвітуть. Навесні робить мотоблоком борозни, садить картоплю. Кожен сорт окремо. Заскороджує граблями.
На чорноземах і піщаних ґрунтах однаково добре ростуть Белароза, Слов'янка та похідні від неї Струмок, Забава, Легенда.
— У корчі Струмка виростають по 12-15 картоплин. Але найбільші врожаї в Кімерії. Тонну можна із сотки зібрати. Таку добре садити на піщаному ґрунті. Можна копати за 45 днів після сходів.
Ранні сорти найкраще садити на Півдні. Там швидко настає спека, тому картопля середніх і пізніх сортів не встигає зав'язатися.
— Поступово всі перейдемо на ранні сорти, бо літо настає раптово. Вже зараз сухостійкі питають найчастіше. Раджу Рокко або Романсе, Легіонер.
Має голландські сорти, в яких картоплини зверху фіолетові, а всередині рожеві.
— Кольорова картопля більше лікувальна. Сік п'ють при хворобах підшлункової, гастритах. Бачив, на базарі підписують сорт Смуглянка як "картопля від раку".
Коментарі