Киянка Вікторія Філь разом із мамою Мариною шиє традиційний український одяг з старовинною вишивкою. Речі створюють за історичними зразками і продають на ярмарках. Середня ціна сорочки 4 тис. грн, спідниці - близько 5 тис, сукні - від 6 тис.
"Білі сорочки - святкові, тому їх дуже цінували. На кожен день одягали сірі конопляні. Свій одяг ми шиємо з фабричного льону, який повністю передає структуру тканини в давнину, також є кілька сорочок із домотканої бавовни. Тканину купуємо, метр льону від 200 грн, а на сорочку треба 2 м, на спідницю вдвічі більше", - розповідає Gazeta.ua 33-річна Вікторія.
Майстриня працює науковцем в "Національному музеї народної архітектури та побуту України". Також жінка займається живописом, робить писанки, витинанки та головні убори.
"Найбільше робила весільні вінки. Каркас роблю з дроту, квіти з лляної тканини і воску, інколи прикрашаю пружинками. Віск часто замінюю сумішшю крохмалю та клею ПВА, можна додавати барвники для кольору. Єдиний недолік у тому, що такий вінок трошки важчий, зате не плавиться на сонці і міцний".
Майстрині мають колекцію рушників. Під час їх створення радяться із старшими жінками із села.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: За шедевральну вишивку бабуся просила "пятьорку на морожене" - колекціонер
"У нас є багато весільних рушників. Їх особливість у тому, що має бути чоловічий і жіночий бік, на одному краю вишивали курочку, а на іншому півника. Часто вишивають дерево життя. Складається з 3 ярусів: минулого, теперішнього і майбутнього - планів, мрій. У нас є зразок цікавого рушника з Чернігівщини. На ньому зображені два орла спиною один до одного, цей символ називають берегинею".
Зараз роботи Вікторії та Марини Філь показують на виставці "Скарботвори" у Галереї народного мистецтва України в Черкасах. Вхід - вільний.
670 тисяч зображень, серед яких є і світлини карпатських вишиванок початку ХХ століття, для загального доступу виклали у Нью-Йоркській публічній бібліотеці. Серед документів, які виклала бібліотека є сканокопія унікального видання "Селянське мистецтво Підкарпатської Руси". Його видали у Празі 1926 року.
Коментарі