На Вінниччині у селі Оксанівка Ямпільського району відкрили пам'ятник річковим мідіям, які в 1946-1947 роки врятували людей від голоду. Це єдиний пам'ятник в Україні, присвячений подіям тих років.
Скульптуру у формі мушлі виготовили з білого каменя львівські майстри Василь Лев, Наталья Лейкіна та Сергій Грицанюк. Їм знадобилось всього лиш два тижні.
В середині мушлі — дитя, яке символізує продовження життя.
"У той період саме завдяки річковим мідіям з Дністра люди і вижили. Навіть на скульптурі написали: "Згадай, як на березі ріки зайшли дари Дністрових вод", - говорить Gazeta.ua голова громадської організації "Туристична Ямпільщина" Мирослава Марченко.
Збирали мідії не лише жителі сіл, які розташовані біля річки Дністер. Приїжджали з усіх навколишніх районів. Найбільше — з Бару, Вінниці, Гайсина, Крижополя.
"Люди пухли від голоду найбільше весною 47-го. Тоді вже закінчились запаси минулорічного врожаю. Якраз на берег Дністра хвилі почали викидати небачену кількість молюсків. Беріг був вкритий ними, - згадує місцева Ольга Харевська, якій зараз 93 роки. - Люди кинулись збирати ті мідії у відра та мішки. Прямо на березі розводили вогонь і варили молюски в казанках. Їли ъх та пили з них юшку".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У печері знайшли найдавнішу скульптуру
У 1946 році був поганий врожай через засуху. Та все ж вродило жито, ячмінь, пшениця. Був наказ з Москви за всяку ціну виконати план хлібоздачі і колгоспи виконували. Тоді люди отримували всього лиш по мішку зерна на рік. Тому штучно виник голод. Особливо він був відчутний на Кіровоградщині. Люди просто вмирали.
Коментарі