У Береговому на Закарпатті чиновники офіційні промови проголошують двома мовами — українською та угорською. Місто розташоване 5 км від кордону з Угорщиною.
"Більшість городян розуміють угорську. Я можу пояснити, що це за товар, скільки коштує. Тобто розмовний рівень є у всіх", - каже Вероніка Щетініна із Берегового на Закарпатті.
У центрі міста продає вироби з дерева, декоровані в техніці декупаж: шкатулки, годинники, сувеніри. До неї підходить жінка років 50. Звертається угорською.
На центральній площі триває ярмарок до 995-річчя міста. Свято відзначають у кінці травня.
Під час урочистостей губернатор Закарпаття Геннадій Москаль починає свою промову угорською. Публіка аплодує. Згодом повторює все українською.
Урочистості та офіційні промови чиновників у Береговому проголошуються українською та угорською. Перед початком заходів лунають два гімни.
"За 955 років існування місто зазнало і руйнувань, і відновлень. Воно стало сучасним, європейським. Берегове об'єднало людей з різними мовами та культурами", - каже Москаль.
Людей на ярмарку більшає.
"У Берегове туристів притягують наші термальні та мінеральні води. Вони сприяють серцево-судинній системі та лікують хвороби шкіри, - розповідає мер міста Золтан Бабяк. Керує містом з 2013 року, у 2015-му його обрали вдруге. - Якщо додати виноробство та кухню, то у нас є чудові рекреаційні ресурси.
На термальні води сюди приїжджають люди після серйозних травм.
Курс лікування триває 20 днів. Я сам бачив чоловіка, якому дружина допомагала сідати на інвалідний візок. А після оздоровлення сам сів за кермо і поїхав додому, - каже міський голова. - Перша клубніка на львівському базарі з'являється, якщо не з Єгипту, то з Закарпаття. Одна наша пекарня щодня відправляє 20 буханок хліба в київський ресторан. Угорський господар випікає хліб по старій сербській рецептурі".
"Ми з Чернівців, другий рік приїждждаємо у Берегове. Термальні води вилікували мою спину, - каже Марія Петренко. - А цього разу ми ще й на ярмарок потрапили.
Посеред площі з'являється кілька підвод із кіньми. На них святково вбрані хлопці та дівчата їдуть до сцени.
Відтворюють події визвольної боротьби 1703-1711 років. Тоді селяни на чолі із князем Ференцем II Ракоці повстали проти свавілля королівської династії Габсбургів.
Ближче до вечора всі столики на ярмарку зайняті. Щоб купити вино, треба вистояти чергу. О 21:00 починається концерт угорської співачки Rúzsa Magdi. Балкони навколишніх будівель переповнені, як і сама центральна площа. Після концерту в небо летить феєрверк.
"Нехай живе Берегове!", - долинає з натовпу.
Коментарі