




У селі Малий Бакай Решетилівського району Полтавщини релігійна громада відстоює своє право бути українською. Рішення про перехід до Православної церкви України ухвалили більшістю голосів на відкритих зборах.
22 лютого в приміщенні Малобакаївського сільського клубу зібралися мешканці кількох сіл Решетилівського району - парафіяни Благовіщенської громади села Мушти. Ініціював збори сільський голова Малого Бакая Станіслав Срібний. За його словами, він дізнався, що церкву в сусідніх Муштах священики хочут залишити в українській православній церкві Московського партіархату з подальшою перереєстрацією. Минулої неділі в церкві відбулися закриті збори, де кілька осіб ухвалили відповідне рішення. Громаду таке рішення обурило. Підтримав людей і голова райдержадміністрації.
"В неділю вони скликали, на їхню думку, збори релігійної громади. Прийшло близько 10 людей. Прийняли рішення про внесення змін в Статут про перереєстрацію церкви - як російська православна церква в Україні. Туди не запросили навіть сільського голову, який проживає в громаді. У мене була розмова з місцевими священиками, які відкрито сказали, що рішення прийнято. Якісь 10 чоловік вирішили долю громади Великого Бакая, Малого Бакая, Шилівки, Онищенок — всіх окресних сіл, які ходять в цю церкву. Тому громада сама підняла це питання", — розповів голова Решетілівської райдержадміністрації Роман Перепелиця.

Секретар Полтавської єпархії УПЦ протоієрей Михаїл Волощук заявив, що на зборах громади на початку тижня розглядали лише господарські поточні питання. Змін в парафіяльне життя чи статут громади не вносили, голосування не проводили. Нинішні збори громади священик вважає нелегітимними.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Прозорому офісі почали реєструвати релігійні громади
"Це зібрання не можна вважати зборами громади. Згідно зі статутом, вони мають скликатися з благословення настоятеля і правлячого архієрея. Ці пункти сьогодні не виконали", — вважає протоієрей Михаїл Волощук.
На зборах зареєструвалися 79 осіб, заявляють, що є членами муштівської Благовіщенської парафії.
"Ми живем на українській землі. Церква теж повинна бути наша. Нехай буде і той батюшка, тільки щоб в українській церкві. Щоб Росія не керувала нашими священиками. Я раніше ходила в церкву, і в Решетилівку до отця Стефанія теж. Ну я не знала, що це російська церква", — сказала мешканка Малого Бакая, не захотіла назватися.
На зборах виступили селищний голова Станіслав Срібний та голова релігійної громади Андрій Срібний. Священик Благовіщенського храму в селі Мушти отець Антоній теж вийшов до мікрофона. Через хвилювання е зміг завершити промову. Слова не надали благочинному Решетилівського району отцю Стефанію і секретарю Полтавської єпархії УПЦ МП.

За словами священика, більшість парафіян на другі збори не прийшли через страх, побоялися конфліктів. Лише чотири жінки наважилися прийти, які заявили, що не підтримують рішення про перехід до ПЦУ. Вони сиділи в другому ряду, але не брали участь в голосуванні. Так само відмовилися від коментарів Gazeta.ua. Утім, одна з них заявила, що ходить в церву регулярно, але не хоче молитися українською мовою.
В підсумку зборів більшість присутніх підтримали перехід муштинської Благовіщенської громади до ПЦУ. Жінка, яка назвалася юристом Полтавської єпарції УПЦ МП, вважає, що рішення не має юридичної сили.

Ситуацію прокоментував архієпископ Полтавський і Кременчуцький Федір, очільник ПЦУ в Полтавській області.
"Я не був там, важко сказати, що відбулося. Але якщо провели збори і люди визначилися, то я приймаю цю громаду. Призначу їм священика. Єпархіальні збори в нас відбулися. Днями подаємо документи на реєстрацію, єпархія протягом кількох днів буде перереєстрована з Київського патріархату на ПЦУ, — сказав владика Федір. — Мені люди повідомляли, що священики Московського патріархату ініціюють в громадах збори. Спочатку пропонують залишитися в Московському партіархаті, а потім передати майно в управління Київській метрополії Московського патріархату. Але я сам не бачив цього документу, тому не можу достеменно сказати".
З початку березня розпочнеться перереєстрація релігійних громад. Мова про парафії УПЦ КП і ті, що перейшли з Московського патріархату. Зараз на Полтавщини такий перехід здійснила лише релігійна громада села Устивиця Великобагачанського району.
Понад дві третини українців сповідують православ'я. З них називають себе віруючими Православної церкви України 44%. Про це свідчить результат соціологічного опитування.
Коментарі