10 серпня на етнофестивалі "Гелон-фест" у Котелевському районі Полтавської області розкопали древній кістяк. Попередньо, він належіть 4-річній дівчинці, яка жила майже 2,7 тисяч років тому.
Кореспондент Gazeta.ua побував на святі.
Цього року втретє провели етнофестиваль "Гелон-фест" на території Більського городища. Присвячений темі древнього скіфського поселення, що існувало на цій території в VIII-IV ст. до н. е. На думку сучасних українських вчених, саме тут і розташовувалася легендарна скіфська столиця - місто Гелон.
Головною темою заходу стали археологічні дослідження. До уваги туристів відкрили ділянку з розкопами. Її досліджувала з початку літа експедиція Інституту археології НАНУ. Серед експонатів - господарча та зернова ями, поховання степового типу з підбоєм, реконструкція знайденого поховання з чоловічим скелетом.
"На цій ділянці ми демонструємо три періоди. До першого, це кінець VI - початок V ст. до н. е., належать дві господарчі ями. В одній з них - три яскраві фрагменти різних античних амфор та залишки шлаків від виробництва заліза. Ми представили ці ями у вигляді інсталяцій. Також - різні типи поховань", - розповів заступник начальника археологічної експедиції Інституту археології Олексій Крютченко.
Під час фестивалю археологи дослідили ще одне захоронення, де виявили дитячі кістки. Пазеозоолог Владислав Бондаренко оглянув їх і попередньо припускає, що рештки належать дівчинці 4-5 років. Біля навколовушної ділянки черепа знайшли бронзову сережку.
"Це поховання в нас було зафіксоване під номером 15. Під час літньої польової археологічної школи ми обрали хибне місце. Сьогодні, під час фестивалю, нам вдалося його дослідити. Це одне з 22 поховань, досліджених на цій ділянці", - уточнив археолог.
До огляду також відкрили реконструкцію землянки - житла скіфської родини. Спільний простір, накритий соломою, застеленою на балки зі стовбурів дерев. Всередині є місце для вогнища, лежанки та господарська частина приміщення. Відтворили елементи побуту скіфів.
Ще однією новацією цьогорічного "Гелон-фесту" стала стратиграфія Східного валу городища. Туристам показали вал у розрізі. Можна побачити шари ґрунту, які дають уявлення про різні історичні епохи на території Більського городища.
Скіфську тематику обіграли й у програмі фестивалю. Почали з костюмованої скіфської ходи за участі реконструкторів. Єдиний клуб, що реконструює цей період історії, у Запорізькій області. Кінний театр "Чотири підкови" показав яскраву програму - джигітовку, володіння луком, шаблями та пістолетами.
Цілий день територією Більського городища курсували автобусні, велосипедні та пішохідні екскурсії. Виставка археологічних знахідок діяла в адміністративній зоні. Там же можна було орендувати велосипеди, намети, каремати та спальні мішки. Розібрали всі, розповів директор історико-культурного заповідника "Більськ" Полтавської обласної ради Ігор Корост.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Шоу вогню, коней і музики: на Полтавщині заснували "Гелон-фест"
"Нинішній фестиваль більший, ніж у попередні роки. І в плані наповнення, і за кількістю відвідувачів. Лише за перший день до нас приїхали тисяч 15 гостей. Під вечір потік туристів збільшився, тому що в нас цікава концертна програма", - зазначив Ігор Іванович.
Концертну програму склали в етностилі. Виступили шоу "Живі барабани", гурти "Шпилясті кобзарі", "Онейроїд", "The Doox" та "Мотанка". Співали естрадні виконавиці - заслужена артистка України Тетяна Садохіна та солістка військового оркестру Неля Каблучка.
Надвечір обирали кращу родину у вишиванках, а завершили видовищним фаєр-шоу та нічною дискотекою в етностилі.
11 серпня на Більському городищі провели обласний фестиваль фолькльорних колективів "Чиста криниця".
На початку тижня в мережі з'явилося відео на пісню Олексія Потоцького "Гімн Гелона".
Коментарі