— Не сплю з шостої ранку. Хочу, аби мій голос щось змінив, — 56-річний Петро Ільніцький вранці 31 березня кидає бюлетень в урну на виборчій дільниці №157 на вул. Некрасова, 139 у Білій Церкві. Розташована у приміщенні Центру творчості дітей та юнацтва "Соняшник".
Обирати президента люди сходяться із 8:00. Черг немає. Виборці заходять зі своїми ручками. Не віримо чужій канцелярії, пояснюють.
— На одному сайті бачила, що жінка пропонувала проголосувати за гроші. Це жах, — на дільницю заходить 43-річна Ірина Ласточкіна. — Прийшла, бо не хочу, аби мій голос хтось використав. Хто не йде голосувати — знімає із себе відповідальність за майбутнє країни. Чекатиму результатів. Якщо нічого в державі не зміниться — візьму сина і виїдемо з України. Президент має бути чесним і патріотом. Не можна любити батьківщину і красти у людей.
— Хочу вибрать президента, щоб робив для людей. Щоб була достойна пенсія. А то три рази в году підвищується ціна на хліб. З жінкою голосували за різних. Не сварилися, — каже Віктор Мягкоход, 78 років. Поруч дружина — 79-річна Надія.
До 12:00 з'являються черги. Люди юрбляться у коридорі. Після обіду потік меншає.
Дільниця не забезпечена технікою. Є три пачки паперу, ручки і лінійки.
— У п'ятницю отримали 2 343 бюлетені. Сьогодні зранку відкрили в присутності спостерігачів і поліції, — говорить у кінці дня голова виборчої комісії Микола Прокопчук, 55 років. — Працює 15 членів комісії. Зареєстрували 2 310 виборців. Семеро голосували за місцем проживання. До них їздили члени комісії з поліцією та спостерігачами. Явка становить 65 відсотків. Більшість проголосували за Володимира Зеленського.
Вісім бюлетенів визнали недійсними. Люди писали матюки, закреслювали всіх кандидатів, крім якогось одного.
На виборчу дільницю №145, що на вул. Східній, 22, заходить проголосувати Андрій Пирак. Він приїхав додому з Фінляндії.
— Враження, що ці вибори будуть останніми. Може статися все, що завгодно, — говорить. — У родині сперечалися стосовно кандидатів лише раз. Я сказав, аби ні від кого не чекали кисільних берегів.
— Прийшла голосувати вперше. Із надією, — говорить Катерина Макаренко, 20 років. — Я молода і вже зіткнулася з проблемою пошуку роботу, придбання житла і просто забезпечення себе. Так не має бути. Хотілося б більше можливостей. Тоді працюватимемо на країну, а не будемо їхати в Польщу чи Чехію.
— Хвилююсь, аби нинішній президент не залишився на повторний термін. Я більше не витримаю. Син і зять загинули в АТО. Який то президент, якщо люди вмирають, рятуючи його дупу? — говорить 64-річний Олег Піддубій. Голосує у дев'ятому корпусі Білоцерківського національного аграрного університету. Там розташована виборча дільниця №174.
У приміщенні стоїть вітрина з кістками великої рогатої худоби. Над черепом корови висить роздрукована президентська програма Володимира Зеленського.
— Ванга сказала, що коли буде жінка при владі, ми заживемо нормально, — говорить 30-річна Лариса Ко́зел. — За кого голосувати, досі не можу оприділитися.
— Вона ше казала, що світ захватить триголовий звір, — відказує її чоловік Назар.
51-річний Володимир Співайло працює на дільниці незалежним спостерігачем. Пригощає яблуком.
— Доцю, ти рано прийшла. Як другий тур буде, ото тоді і димові шашки будуть, і зеленкою розкрасять усе, — каже. — Йди відпочивати. Колізій не було.
— Є анекдот про чоловіка, який запитує у членів виборчої комісії — чи проголосувала його дружина? Отримавши схвальну відповідь, засмучується: "10 років тому померла. Хотів її тут зустріти, а все не встигаю". Отак і в мене — батько помер 15 років назад, а запрошення на вибори досі йому приходять, — говорить чоловік на дільниці №174 на вул. Героїв Чорнобиля, 3А.
О 19:53 у приміщення забігає 45-річна Олена Шульга. За собою тягне валізу, обмотану целофаном.
— Сьогодні прилетіла з відпочинку зі Словаччини, — пояснює. — Мали вилетіти з Братислави о 13:00, але рейс затримали на дві години. Шукали, падли, хлопця, який напхав у чемодан запальнички. Та я, щоб проголосувати — з кінця світу би прилетіла. Вірю, що мій голос важливий.
— Жіночко, ми вже закриті, — відказує Олені працівник дільниці.
— А ти час бачив? Я ще встигаю, — жінка тицяє паспорт. Бере бюлетень і біжить до кабінки.
На виході з дільниці спиняється.
— Вчора до ночі дивилася третій сезон "Слуги народу". Обливалася сльозами. Це треба бути патріотом, щоб таке придумати і зняти, — каже наостанок.
Напередодні голосування комунальні служби міста за дорученням мера Геннадія Дикого познімали агітаційну продукцію кандидатів у президенти.
У Білій Церкві 148 116 людей були внесені у виборчі списки. Із них проголосували 100 839. 1 340 осіб отримали право проголосувати у місті, не маючи тут прописки. Явка на виборах становила 68,08%. В територіальному виборчому окрузі №90 підрахували голоси о 17:00 1 квітня. Білоцерківська виборча комісія швидше за всіх по Київській області впоралася з підрахунком. "Порушення були, надійшло 10 скарг, ми всі їх розглянули, але це були незначні порушення", — прокоментувала голова ОВК 45-річна Оксана Афанасьєва.
Коментарі