вівторок, 16 січня 2024 09:00

Що таке зелений тариф і як його підключити

Історія "зеленого" тарифу почалася в США в 70-х роках, коли уряд країни почав активно підтримувати впровадження екологічних технологій. Згодом подібний підхід вирішили використовувати і в європейських країнах, в тому числі Україні.

Так в законодавстві нашої країни з'явилися нормативні акти, в яких вказали поняття "зелений тариф" і основні норми, що регулюють галузь альтернативної енергетики. Детальніше про це і діючих тарифах для різних суб'єктів розповімо в цій статті.

Що таке "зелений" тариф

Поняття чітко визначено в чинному законодавстві. Згідно з нормами, тариф на зелену електроенергію являє собою спеціальну державну програму, яка призначена для стимулювання генерації "чистої" електроенергії.

Суть системи полягає в тому, що держава зобов'язується викуповувати вироблену такою технікою електроенергію за завищеними цінами. Скористатися програмою можуть власники приватних домогосподарств і підприємства. Для кожної категорії суб'єктом встановлені свої умови.

Умови програми

Кожному бажаючому встановити в своїх володіннях системи для генерування електроенергії з альтернативних джерел, варто дізнатися про основні особливості регулювання. Одним з важливих аспектів є потужність. Оформлення зеленого тарифу доступно домовласникам, які володіють установками з рівнем потужності до 30 кВт. Для юридичних осіб цей показник не обмежується.

Умови для фізичних осіб

Розглядаючи умови для власників приватних домогосподарств, варто звернути увагу на діючі розцінки. Вартість кВт електроенергії варіюється в залежності від дати введення в експлуатацію. Найвищі ціни встановлені для конструкцій, які були встановлені в період з квітня по грудень 2014 року. У цьому випадку вартість становить 1445, 21 коп за кВт-год.

Автор: grandenergobud.com.ua
  Скористатися програмою можуть власники приватних домогосподарств і підприємства
Скористатися програмою можуть власники приватних домогосподарств і підприємства

У наступні роки вона знижується. У першій половині 2015 року вона становила 1299,82 коп за кВт-год, а в другій – 807,24 коп за кВт-год. З 2020 по 2023 рік власники могли розраховувати на вартість 655,34 коп за кВт-год. Але, вже в 2024 році показник знову знизився.

Умови для юридичних осіб

Для цієї категорії суб'єктів діють інші умови. Але, тенденція до зниження вартості теж зберігається. Для систем, встановлених до 2020 року діє вартість 0,15/0,164 євро за кВт-год. Ті, хто вводить в експлуатацію техніку до 2025 року, можуть розраховувати на ціну 0,141/0,152 євро за кВт-год. До 2030 року ціну знизять до 0,127/0,139 євро за кВт-год.

"Зелений" тариф 2024: вартість за 1 кВт

Якщо ви вирішили встановити системи в поточному році, тоді варто знати про діючу вартість викупу електроенергії. Всім, хто зважився на підключення "зеленого тарифу", пропонують ставку 590,24 коп за 1 кВт-год. Для юридичних осіб вона становить 0,141/0,152 євро за кВт-год.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Міненерго сказали, чи підвищать тариф на електроенергію

До якого року діє програма

Вивчаючи особливості галузі альтернативної енергетики, варто також дізнатися про дату закінчення діючої програми. В українському законодавстві зазначено, що вона буде активна до 1 січня 2030 року. З цього моменту обленерго не буде викуповувати електроенергію. Але, є ймовірність продовження програми. Все залежить від ситуації і стану традиційної енергосистеми.

Автор: grandenergobud.com.ua
  Зелений тариф можуть підключити домовласники, які володіють установками з рівнем потужності до 30 кВт.
Зелений тариф можуть підключити домовласники, які володіють установками з рівнем потужності до 30 кВт.

Які документи потрібні для оформлення

Щоб приєднатися до програми, потрібно спочатку підібрати обладнання, правильно його підключити, а потім подати пакет документів. Щоб оформити "зелений" тариф, власник установки подає копії наступних документів:

• паспорти точки передачі (розподілу) електроенергії;

• технічних документів на складові обладнання;

• документа, що підтверджує право власності (в деяких випадках використання) об'єкта (нерухомості);

• документів, що ідентифікують особу або юридичну особу.

До цього переліку додається також однолінійна схема підключення системи (разом з інвертором).

Як підключити "зелений" тариф в Україні

Власнику об'єкта потрібно виконати кілька кроків. Спочатку необхідно підібрати відповідні установки (в основному сонячні панелі). Після цього, фахівець виконує підключення техніки. Коли все готово, власнику необхідно подати заяву і пакет супутніх документів у відділення енергопостачальної компанії. У разі позитивного рішення встановлюється лічильник і укладається договір.

Як проводяться виплати

Коли оформлення "зеленого" тарифу завершено залишається ввести в експлуатацію установку і регулярно отримувати оплату, передбачену в договорі. Вона формується, як різниця між спожитою і згенерованою електроенергією. Компанія виконує розрахунок протягом календарного місяця.

Автор: grandenergobud.com.ua
  Щоб приєднатися до програми, потрібно спочатку підібрати обладнання, правильно його підключити, а потім подати пакет документів
Щоб приєднатися до програми, потрібно спочатку підібрати обладнання, правильно його підключити, а потім подати пакет документів

Підрахунок ведеться за допомогою двонаправленого лічильника, встановленого на об'єкті.

Що буде з зеленим тарифом після 2030 року

На даний момент представники регулюючих органів не мають однозначної відповіді на це питання. В одних джерелах вказується, що програму можуть продовжити, а в інших мова йде про відсутність необхідності продовжувати політику стимулів. Це пояснюється тим, що галузь може стати конкурентною і зрівнятися за обсягами з традиційною енергетикою.

"Джерело: grandenergobud.com.ua"

У вівторок, 9 січня, в Україні фіксують рекордний рівень споживання електроенергії за весь опалювальний сезон.

Мешканців закликали економно використовувати електроприлади. Про це повідомляє пресслужба Укренерго".

"Вже зранку диспетчерський центр Укренерго фіксує рекордний за цей опалювальний сезон рівень споживання", - йдеться у повідомленні компанії.

Зараз ви читаєте новину «Що таке зелений тариф і як його підключити». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути