Влітку тварини, як і люди, страждають від спеки. Перегрівання призводить до зниження продуктивності, погіршення апетиту, стресу та захворюваності. Сучасні технології, крім кондиціонування, пропонують ще дві системи охолодження - pad cooling і туманоутворення, які роблять мікроклімат сприятливим для комфортного перебування в приміщенні. Розглянемо, чим вони між собою відрізняються та які мають переваги і недоліки.

Система пед-кулінгу, або випарне охолодження працює за таким принципом: гаряче повітря проходить крізь зволожені панелі, охолоджується та потрапляє на ферму вже холоднішим. Воно ідеально поєднується з тунельною вентиляцією.
А туманоутворення - це система мікро- чи ультразвукового розпилення води (туману), яке створює ефект охолодження повітря завдяки випаровуванню.
Яку технологію обрати
Обидві системи працюють ефективно і добре справляються з основним завданням - охолодженням ферми. Проте різняться між собою деякими нюансами.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Курники й корівники чистять біопрепаратом
"Пед-кулінг, як на мене, більш надійний: він не має форсунок, не потребує водопостачання високого тиску, може встановлюватися на рівні людського зросту та простий в обслуговуванні. Так, він трішки дорожчий, але економний у витраті води.
Туманоутворення, навпаки, працює за принципом розпилення води під високим тиском, і форсунки монтуються високо: у свинарниках чи пташниках - на рівні клапанів, а в корівниках - на вентиляторах чи вхідних отворах. Для такої системи надзвичайно важливо використовувати якісні водяні фільтри, щоб уникнути забивання форсунок. Те саме стосується й компресора - він має стабільно та ефективно виконувати свою роботу", - розповів інженер компанії VADA Олександр Жилінський.

Pad cooling монтують зовні приміщень або на вході повітря у ферму. Для його встановлення обов'язково потрібні спеціальні ніші (вхідні отвори для надходження повітря). Однак на деяких фермах облаштувати їх неможливо з технічних причин. У таких випадках альтернативою є система "туманки", яку можна встановлювати безпосередньо всередині приміщення. Вона компактна і легко монтується навіть у складних ділянках.
Дехто обирає систему охолодження, орієнтуючись на вид тварин або птиці. Проте, на думку інженерів VADA, це не зовсім правильно. Обидві системи є ефективними. Вибір варто робити, виходячи з фінансових можливостей господарства та конструктивних особливостей приміщення. У будь-якому разі правильно розрахована і професійно встановлена система забезпечить потрібний результат. А на охолодженні економити не варто - це інвестиція у здоров'я та продуктивність поголів'я.

Компанія VADA пропонує широкий асортимент обладнання для зрошення, охолодження, вентиляції та створення оптимального мікроклімату на фермах. Багаторічний практичний досвід у впровадженні проєктів різного масштабу та складності дозволяє ефективно реалізовувати рішення під потреби конкретного господарства.
Майже через 40 років після аварії на Чорнобильській АЕС фермери знову можуть повернутися до роботи на частині покинутих земель.
Вчені виявили, що значна частина сільськогосподарських угідь за межами зони відчуження на півночі України нині придатна для вирощування рослин.
Коментарі