Економіці будь-якої держави потрібні фінансові ресурси. А інвестиції – один із найважливіших напрямів економічного розвитку. Основний чинник їхнього збільшення – сприятливий інвестиційний клімат. І провідну роль в його формуванні грає державна політика, спрямована на створення оптимальних умов для інвесторів.
Що таке інвестиційний клімат? Якщо говорити простими словами, це певні показники соціального, політичного, економічного та правового розвитку держави. Вони визначають комфортність роботи інвестора. Ключовий параметр цієї комфортності – інвестиційна привабливість. Тобто фактори, які сприяють чи перешкоджають внутрішнім та зовнішнім інвестиціям. Говорячи про ці фактори, не можна не згадати про головні, які безпосередньо впливають на рівень інвестиційної привабливості. Це економічна, політична та соціальна ситуація в країні; прозора та дієва судова система; гарантії захисту прав інвесторів; розвинена інфраструктура; низькі ризики – від інвестиційного та кредитного до екологічного та політичного, конкуренція у галузях; валютна та фіскальна політика.
Дослідження інвестиційної привабливості країни неможливе без постійного переосмислення факторів, що впливають на неї, і динаміки їх змін. Це і світова економіка, і геополітична ситуація, і багато інших обставин. Будь-яка держава не може розвиватися за економічної нестабільності, коли інфляція зростає, курс національної валюти нестабільний, а планів розвитку малого та середнього бізнесу немає. У комплексі вирішувати проблеми, від яких залежить залучення інвестицій, можна лише на рівні уряду.
Сьогодні, в умовах євроінтеграції України, коли економіка та політика нестабільні, а корупція залишається на колишньому високому рівні, країні потрібні не лише дієві, а й швидкі реформи. А зростання привабливості для інвесторів має стати пріоритетним завданням. І це не чергові гасла. Необхідних заходів потрібно вживати негайно, оскільки без своєчасних інвестицій розрив України з конкурентами збільшуватиметься з кожним роком. Уряду зрозумілі першочергові кроки, але зусиль щодо стимулювання вкладень в економіку за нинішніх умов явно недостатньо.
Рік тому багато іноземних інвесторів небезпідставно вважали, що інвестиційна привабливість України знижується. Окрім основних традиційних проблем бізнес-клімату назвали слабку судову систему, відсутність антикорупційних заходів та тіньову економіку. До вже відомих причин додалися обмежувальні заходи через COVID-19. Не сприяють покращенню зміни у податковому законодавстві та часті ротації в уряді, які гальмують реформи.
З позитивних моментів за останні півроку можна відзначити запуск ринку землі, співпрацю з МВФ, валютну лібералізацію, зниження облікової ставки НБУ і стабільну національну валюту.
У 2021 році за результатами дослідження Європейської бізнес-асоціації індекс інвестиційної привабливості України зріс з 2,4 до 2,84. Цей факт підтверджує й опитування топ-менеджерів компаній, що входять до асоціації, третина яких вважає, що інвестиційний клімат за останні півроку покращився. У Мінекономіки доопрацювали нормативну базу для супроводу великих проектів у зв'язку із законом про "інвестняні". Завдяки цьому кроку до UkraineInvest за кілька місяців надійшло майже два десятки запитів від потенційних інвесторів. Найближчим часом можна буде побачити, чи справді цей проект прискорить та полегшить бізнес-процеси без корупційних складових.
Інвестиційний клімат України оцінили на нещодавньому Київському міжнародному економічному форумі. Серед причин інвестування представники бізнесу назвали незначну конкуренцію, синхронізацію законодавства з Євросоюзом та досить високу концентрацію талантів.
Все це говорить про те, що в Україні є потенціал для інвестування, і він є практично безмежним. Справа, як кажуть, за малим – реальними діями, які приведуть іноземних інвесторів із фінансовими вливаннями в економіку країни.
Коментарі