
Відчуття такту — невід'ємна риса, без якої неможливо існувати в сучасному світі. Певна річ, що не всі люди розвивають її, втім, ніколи не пізно розпочати. Якщо доросла особа рано чи пізно може усвідомити важливість тактовності, то дітям у цьому плані дещо складніше. Вони лише досліджують світ та намагаються розтлумачити такі поняття, як "мораль" та "аморальність". Покликання батьків — допомогти малечі у цьому та розвинути їхнє відчуття такту.
Тож пропонуємо вам декілька порад, які допоможуть навчити дітей тактовності.
1. Будьте прикладом для дитини. Як би це банально не звучало, але діти формують своє уявлення про світ, орієнтуючись на рольові моделі. Відповідно, якщо ви розвинете своє відчуття такту, малеча зможе навчитись багатьом речам від вас. Вони сприймають своїх батьків як важливих та авторитетних осіб, і їхня поведінка слугує для них зразком. Якщо батьки виявляють тактовність, повагу до інших і позитивні соціальні навички, діти навчаються цьому і виростають здоровими соціально адаптованими особами.
2. Ведіть діалог з дітьми. Ніщо так гарно не допомагає навчити когось тактовності, як комунікація. Надзвичайно важливо проговорювати з дітьми основи етики. Зробити це можна навіть дорогою з садочку або з магазину. Бачите людину з інвалідністю? Не відвертайте погляд, а поясніть дитині, що це норма, і такі люди нічим не відрізняються неї. Подібні обговорення можна проводити на будь-яку морально-етичну тему. Головне — не ігнорувати, а пояснювати.
3. Хваліть дитину, коли вона проявляє тактовність. Доволі простий, але ефективний спосіб. Спроектуйте ситуацію на себе: якщо ваш шеф гідно оцінив вашу роботу, то у вас виникає бажання тримати марку та працювати більш натхненно. Так само і з дітьми. Коли дитина робить щось тактовне, обов'язково похваліть її. Це допоможе їй зрозуміти, що ви цінуєте її тактовність. Втім, не забувайте пояснювати, що розвивати відчуття такту потрібно не просто заради похвали.
4. Проводьте паралелі. Дітям, особливо в дуже юному віці, складно сприймати поради про те "як правильно, а як ні". Задля цього варто використовувати метод паралелей. Наприклад, запитайте у дитини, як вона себе відчуває після того, як хтось розкритикував її зачіску або одяг? Зрозуміло, що їй буде неприємно. Тож за допомогою такого простого, здавалося б, порівняння дитина зрозуміє, що її слова можуть образити інших. Фактично, тут спрацьовує життєва настанова від Конфуція: "Не роби іншим того, чого не бажаєш собі".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 10 підказок, як вибрати шкільний ранець
Неправильно підібраний рюкзак може серйозно нашкодити здоров'ю. Gazeta.ua розкаже, яка вага шкільного ранця має бути.
За нормами педіатрів, вага шкільного рюкзака для учнів молодшої школи не повинна перевищувати 10 % від ваги дитини. Для учнів середньої та старшої школи - 15 %. Тобто, якщо школяр важить 30 кг, то вага рюкзака з усіма шкільними речами не повинна перевищувати 3 - 4,5 кг. Інакше школяр буде дуже стомлюватися, страждати від болі в спині і тим самим зіпсує собі поставу.
Коментарі