Холодної ночі в листопаді 2004 року Віктор Ющенко і Юлія Тимошенко стояли перед помаранчевим натовпом і обіцяли своїм прихильникам прекрасний новий світ. Ющенко розповідав про нову Україну на шляху до Європейського союзу, а не до Москви, Україну, вільну від російського впливу, - з вільною пресою, вільними виборами та прозорим бізнесом.
"Моє серце крається, коли я бачу, як уряд цієї країни грабує її багатства", - казав Ющенко мільйонам людей, які протестували проти корумпованого старого режиму. - Європа показала нам, що можна досягти завдяки солідарності, терпимості та взаєморозумінню."
"У новій Україні, - додав він, - буде поважатися як Схід, так і Захід". Минуло п"ять років, і обіцянки "Помаранчевої революції" не здійснилися. Демократія квітне, але замість встановлення стабільності та процвітання, західні цінності, як видається, не принесли нічого помаранчевим революціонерам, окрім хаосу.
Понад 40% економіки України залежить від експорту алюмінію і сталі. Зі світовою кризою ціни на метали знизилися на 50%, знищуючи експортні статті прибутків. Але ще більша біда - бездарне керівництво, яке значно погіршило ситуацію.
Пауліс Кучинас, регіональний аналітик Oxford Business Group, говорить, що Україна отримала "найгірший вид демократії - просякнутий популізмом та бізнес-інтересами". Дійсно, всі провідні політичні лідери мають відверті зв"язки з олігархами, і здається, що лідери більше стурбовані звинуваченнями у корупції по відношенню один до одного, ніж у вирішенні нагальних проблем. "Немає єдиної тактики і стратегії", - вважає Кучинас. - Кожен при владі шукає своєї вигоди."
Сергій Терьохін, колишній міністр економіки і давній друг президента, згадав, як вони з Ющенком годинами говорити про реформи та демократизацію України, а замість цього Ющенко затоваришував з Тимошенко в 2005 році і зняв міністра економіки Терьохіна. Багато хто вважає, що президент витрачає весь час на захист бізнес-інтересів своїх політичних парнерів і друзів, а не на управління країною. "Жодна з наших помарачевих мрій не збулася", - підсумовує Терьохін.
Символом безгосподарності стали дії Ющенка з "газового питання". "Нафтогаз" продає блакитне паливо споживачам за цінами, нижчими від ринкових, при цьому держава відшкодовує різницю з державного бюджету. На сьогодні маємо боргів більш ніж на $3,5 млрд, очікується, що в 2009 році борги збільшаться ще на $3,5 млрд. Ющенко відмовляється платити Росії напряму. "Він і був "батьком" компанії-посередника, РосУкрЕнерго - з її тіньовими схемами", - говорить політолог Михайло Погребінський.
Падіння української валюти і банківської системи може мати катастрофічні наслідки для малого та середнього бізнесу. Зростаючий рівень безробіття, ймовірно, призведе до соціальних протестів і нової хвилі еміграції, а це дестабілізує хитку економіку України і скомпрометує її перед сусідами з ЄС. Росія намагається використати кризу, щоб посилити вплив на Україну. Минулого тижня російське міністерство фінансів позитивно відгукнулося на прохання Тимошенко про кредит у $5 млрд.
Разом з тим, опитування в Україні показують підвищення прихильності до Європи, а не до Москви. Ясно, що українці воліють реальної демократії, однак заважає метушня і прихильність до авторитарного - керованого - капіталізму.
"По суті, все те, що Росія зробила за останні п"ять років, додатково підштовхує Україну до НАТО і Європи," - говорить політичний аналітик Станіслав Белковський. Наприклад, зростає негативне ставлення до проросійських депутатів в українському парламенті, навіть Віктор Янукович, якого підтримував Кремль на виборах 2004 року, здається, "вже не такий проросійський".
Незважаючи на стрімке економічне падіння, протести у Києві в основному дрібні. Ніщо не передвіщає такої хвилі невдоволень, як у 2004 році. В народі росте розчарування в Ющенкові та брудній фракційній політиці.
Вже сьогодні 80% українців схиляються на користь "сильного лідера", і перший претендент на цю роль - Юлія Тимошенко. Як і більшість співвітчизників, вона не згадує про демократичні цінності зразка "помаранчевої революції". Вона давно змінила риторику і називає себе щирим борцем з корупцією. Як вона буде справлятися з хвилями народного незадоволення, побачимо вже незабаром.
За матеріалами NewsWeek
Переклад Gazeta.ua
Коментарі