![За пів кроку до великої війни. Прем'єр Ізраїлю перед тяжким вибором](https://static.gazeta.ua/img2/cache/preview/1188/1188936_w_300.jpg?v=0)
Обстріл Голанських висот поставив Ізраїль на межу нової повномасштабної війни з Ліваном за надзвичайно складних обставин у протистоянні з Палестиною. Розвиток арабо-ізраїльського конфлікту потужно впливає на вибори у США та опосередковано - на війну Росії в Україні. Тому від рішення, котре врешті-решт буде змушений прийняти Беньямін Нетаньягу, залежить, без перебільшення, безпекова ситуація на кількох континентах. У перебігу подій розбиралася Gazeta.ua.
Жорстокий удар
Прем'єр Ізраїлю був у США, коли 27 липня ракета влучила у футбольне поле містечка Мадждаль-Шамс на Голанських висотах. У результаті обстрілу загинуло 11 дітей, котрі були на полі. Довелося Беньяміну Нетаньягу терміново повертатися додому, оскільки Голанські висоти контролюються Ізраїлем і пристрасті в країні закипіли: звинувачено ліванське угруповання "Хезболла", котре, утім, свою причетність до атаки 27 липня не підтвердило, хоча й не спростувало.
Уже 28 липня уряд надав прем'єру Беньяміну Нетаньягу та міністру оборони Йоаву Галланту повноваження визначати, якою буде ізраїльська відповідь Лівану. Іншими словами, урядовці вмили руки, - відтепер все залежатиме від рішень двох посадових осіб.
Нетаньягу анонсував "жорстку відповідь", у рамках якої, вочевидь, було здійснено у ніч на 30 липня обстріл позицій бойовиків у Сирії. Тим паче, представник Білого дому Джон Кірбі заявив, що Ізраїль має право відповісти на обстріл Голанських висот. Утім, позиція офіційного Вашингтона більше тяжіє до того, щоби не допустити повномасштабної війни у регіоні, на чому наголосили і Кірбі, і держсекретар США Ентоні Блінкен.
Ліван між двох вогнів
Ліван від діянь "Хезболли" відхрещується як може, натомість висуває пропозиції. Так, заступник спікера парламенту країни Еліас Бу Сааб після консультацій з американським посередником Амосом Хохштейом розповів - якщо Ізраїль під час удару у відповідь обмежиться базами "Хезболли" й не зачепить Бейрут, серйозної ескалації не буде.
Тактика Лівану, яка полягає у тому, щоби вижити та не дати втягти себе у збройний конфлікт розлютила Іран і Туреччину. Президент Масуд Пезешкиан, якого буквально днями затвердив на цій посаді Верховний лідер Ірану аятола Алі Хаменеї, у телефонній розмові попередив президента Франції Емманюеля Макрона про "серйозні наслідки для Ізраїлю", якщо той здійснить будь-яку атаку на Ліван. Хаменеї ж прийняв делегації з Палестини: політичного лідера "ХАМАС" Ісмаїла Ханію та генерального секретаря Палестинського ісламського джихаду Зіяда аль-Нахала.
Внутрішні шторми
А в самому Ізраїлі наростає внутрішня криза: дедалі більше громадян вважають, що Нетаньяху піариться на кровопролитті. Зокрема, його візит на футбольне поле, куди влучили ракети, викликав гостру негативну реакцію, особливо серед родичів заручників, котрих досі утримує "ХАМАС". Люди вимагали "припинити насилля", але не поточнили, яким саме чином можна здійснити це. Тим часом деякі держави, серед яких Україна, порадили своїм громадянам полишити Ліван.
Цікаво, що найбільший резонанс ізраїльські події мали у США. Кандидат у президенти Дональд Трамп показово не потис руки Беньяміну Нетаньягу під час зустрічі з ним. Варто зазначити, що Сполученими Штатами, зокрема, Вашингтоном, прокотилася хвиля протестів проти візиту ізраїльського прем'єра та допомоги США, котру він просив. Тому вчинок Трампа логічний. Інтригує інше: цим він повторив вчинок лідера більшості у Сенаті Чака Шумера, котрий, як відомо, є демократом, та низки політиків, що бойкотували виступ ізраїльського прем'єра у Конгресі.
"Не слухайте Нетаньяху!"
Видання Politico з посиланням на двох високопоставлених ізраїльських чиновників стверджує, що чинна влада Ізраїлю занепокоєна зміною тональності Білого дому щодо Нетаньяху після 21 липня. Віце-президентка Камала Гарріс переважно акцентує увагу на гуманітарній кризі в регіоні, що дисонує з риторикою Беньяміна Нетаньягу. У виданні The Washington Post опубліковано лист у редакцію, автор якого радить слухати не Нетаньягу, а простих ізраїльтян.
"Він (Нетаньягу, - Gazeta.ua) не надав громадянам Ізраїлю жодної стратегії на післязавтра, крім порожніх гасел", - стверджують підписанти.
З іншого боку, у Палестині вважають, що Дональд Трамп займає надто проізраїльську позицію, тому занепокоєні його вірогідною перемогою на виборах і воліють підтримувати Камалу Гарріс.
Поліомієліт примирить?
Тим паче, у зоні конфлікту спалахнули два скандали.
Перший - через жорстоке поводження ізраїльтян із полоненими палестинцями. Зокрема йдеться і про сексуальне насильство. За це судитимуть дев'ятьох ізраїльських військових. Причому, за даними палестинських правозахисників, над полоненими знущалися ще до наступу у секторі Гази. Однак спроба військової поліції заарештувати винних наштовхнулася на спротив ізраїльських консерваторів, котрі взяли штурмом табір Сде-Тейман. Міністр оборони Ізраїлю запідозрив міністра нацбезпеки у потуранні їм та закликав Нетаньяху провести розслідування.
Другий скандал полягає у тому, що ізраїльські війська, котрі були виведені зі східних районів Хан-Юніса, полишили по собі такі умови, що жити там неможливо. Представник Всесвітньої організації охорони здоров'я закликав сторони припинити бойові дії, оскільки там висока вірогідність спалаху поліомієліту, тож треба провести термінову вакцинацію.
Через таку осорому, без сумніву, послаблюються позиції Нетаньягу. Окрім цього, за повідомленнями пропалестинських джерел, жителі Хан-Юніса, повернувшись додому, знаходять трупи цивільних. Ймовірно, що Ізраїлю доведеться пояснювати як загинули ті люди.
Туреччина - Китай
Несподівано цікавий внесок у "справу миру" внесла Туреччина. Президент Реджеп Ердоган заявив, що турецька армія увійде до Ізраїлю так же легко, як до Лівії чи до Нагірного Карабаху. Гостра реакція у відповідь не забарилася - Ізраїль закликав НАТО виключити Туреччину зі своїх лав, а Ердогану нагадав про "долю Саддама Хуссейна".
Натомість у ролі миротворця хоче спробувати себе Китай. Італійська прем'єрка Джорджія Мелоні, котра перебуває з візитом у Піднебесній, заявила, що КНР могла б, з огляду на її зв'язки з Іраном та Саудівською Аравією, допомогти у врегулюванні конфлікту.
Тим часом, Ентоні Блінкен спішно зміцнює Індо-Тихоокеанський фланг. Так, у Токіо домовився про продаж систем ППО Patriot японського виробництва Сполученим Штатам. Кількість одиниць цих систем не оголошується. Водночас вражає сам факт такої угоди, адже це вперше у повоєнній історії Японії. Це стало можливою за підсумками зустрічі міністрів закордонних справ 4 країн альянсу QUAD: США, Індії, Японії та Австралії. Тоді учасники зустрічі висловили "серйозне занепокоєння" зростаючою напругою. QUAD намагатиметься охопити якнайширше коло країн Індо-Тихоокеанського регіону, а тим часом співпрацюватиме у кібербезпеці. Ці країни домовилися про встановлення захищеної телекоммережі у Палау та про інші заходи в Індії та на Філіппінах. Особливу увагу приділяють захисту підводних кабелів, а головною загрозою учасники зустрічі назвали Китай.
Крута заварка
Триває стрімке перегрупування держав, і не лише на Близькому Сході. Адже, як звернув увагу заступник директора Центру близькосхідних досліджень Сергій Данілов, Туреччина своїми заявами фактично перекреслила свої відносини з Ізраїлем, а були ж плани навіть про спільне виробництво зброї.
"Звичайно, не буде введення турецьких військ. Адже у Карабах зайшла азербайджанська армія. Введення турецьких військ у Сирії, ми бачимо, чим це завершилося….Помірні успіхи порівняно з планами…Уже пройшли три раунди переговорів турецької розвідки з сирійською розвідкою, готуються до відновлення відносин з Асадом", - припустив експерт.
Скоріш, вважає він, відповідь Ізраїля "Хезболлі" матиме демонстративний характер, недостатній для активізації "Вісі опору". Та й американській стороні дуже потрібна нормалізація ситуації.
Щоб атакувати Ізраїль, Туреччині треба як мінімум погодити свої дії з НАТО, членом якого вона є. "Заява пролунала на з'їзді ісламістської партії, - зазначив ізраїльський журналіст Цві Зільбер. - Йому (Ердогану, - Gazeta.ua) вторгнення невигідне".
Є ще один варіант - якщо іранський народ повалить свою владу. Тоді від "Хезболли" нічого не залишиться і можна спокійно розпочинати переговори про мир, наголосив Зільбер.
Коментарі