Неосвічених виборців можуть залякувати відеокамерами на дільницях, вводячи їх в оману щодо того, що їхнє голосування може фіксуватися.
Про це Gazeta.ua сказала координатор виборчих програм Громадянської мережі ОПОРА Ольга Айвазовська, коментуючи інформацію про те, що у Волинської області керівники місцевої влади залякують селян тим, що влада через відеокамери проконтролює, як хто голосує, і за голосування проти висуванців влади та Партії регіонів вижене з роботи їх або їхніх родичів.
Вона наголосила, що подібних випадків порушень спостерігачами зафіксовано не було, але вони цілком імовірні, оскільки не дуже освіченим виборцем легко маніпулювати у цьому відношенні.
"Саме залякування через те, що у приміщенні для голосування розміщені відеокамери можливе. І один із аргументів проти камер на цьому етапі було саме те, що є виборці, які недостатньо освічені для того, щоби зрозуміти, що камера не може зняти того, що відбувається в кабінці, що це порушення таємниці голосування. Один із основних принципів реалізації виборчого процесу — це саме забезпечення таємниці голосування, не розголошення інформації про зміст бюлетенів, не персоніфікація самого виборчого бюлетеню", - наголосила вона.
Айвазовська підкреслила, що виборця можуть ввести в оману, залякуючи відеоспостереженням.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Литвин хоче, щоб після виборів відеокамери потрапили в школи
"Водночас, безпосередньо відеокамери повинні бути розмішені так, щоби жодним чином не були направлені на кабінки, вони не повинні мати доступу до того, що відбувається в кабінках, територія охоплення відеокамерами не повинна виходити на кабінку. також відеокамера не може розміщено на кабінках. Постановою Центральної виборчої комісії визначено спеціальні схеми, місця, де мають розташовуватися відеокамери", - пояснила експерт.
Координатор виборчих програм Громадянської мережі ОПОРА також наголосила, що потрібно виборцям пояснювати це, оскільки Центрвиборчком цим питанням займатися точно не буде.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Парламентська більшість відмовила опозиції у 50 поправках щодо відеокамер на виборах
"Потрібно пояснювати людям, що відеокамери не є жодною спробою для того, щоби здійснювати тиск на виборців, чи впливати на порядок волевиявлення. Єдине, що я не знаю, як це зараз можна зробити, окрім як через ЗМІ. Тому що ЦВК такою інформаційною кампанією за тиждень до виборів навряд чи буде займатися", - підкреслила Айвазовська.
Коментарі
1