За годину приходить дружина президента 48-річна Катерина Ющенко. Її зустрічають голова СБУ Валентин Наливайченко та в.о. голови Інституту національної пам"яті Ігор Юхновський. По черзі цілують їй руку. Президента 55-річного Віктора Ющенка ще немає, він запізнюється. Його дружина прямує до стендів з матеріалами виставки.
- Розсекречуємо архіви СБУ та міліції, - розповідає їй Наливайченко. - Вивчаємо більше тисячі справ по фактах людоїдства. Знаходимо нові села, де люди потерпали. Раніше знали про 243, а тепер є дані про 756 населених пунктах.- У нас і карта цих сіл є? - питає дружина президента.
- Так, вже є, - відповідає голова архіву СБУ 32-річний Володимир Ветрович. - Знайшли 856 місць масових поховань загиблих від голоду.
Катерина Ющенко роздивляється стенд з публікаціями львівської газети тих років "Нова зоря". Там опубліковані назви сіл, де без їжі помирали люди.
- О так воно публікувалося! - дивується вона. - Це дуже цікаво. Треба збільшити та дати окремо.
Переходять до стенду, що називається "Ініціатори голодомору". Зверху - портрет Йосипа Сталіна, під ним - відомих радянських партійців. Мовчки дивляться.
- До речі, я бачив, що прибрали пам"ятник Петровському, - звертається до першої леді Ветровський.
- Так правда? Це той, що біля бібліотеки? - жваво повертається до нього Катерина та усміхається.
Пам"ятник Григорію Петровському на вул. Грушевського демонтували у середу зранку. Він у роки Голодомору був головою Центральної виборчої комісії.
Дружина президента йде до 89-річної киянки Ганни Васильєвої, яка пережила голод.- Багато-багато померло у нас в селі, - каже бабуся.
- Так, я знаю про це. Мені батько багато розповідав, - відходить, але за кілька секунд повертається та додає, - правду надовго сховати не можна. Ненадовго можна.
О 12.30 год. ведучий оголошує про приїзд Ющенка. Катерина йде до чоловіка. Разом сідають у першому ряду та слухають розповіді про людей, які допомагали іншим під час Голодомору. Потім президент оголошує промову:
- Сьогодні ми розкрили секретні архіви, зібрали більше двохсот тисяч свідчень очевидців, опублікували Національну Книгу пам"яті, в яку внесено майже мільйон імен жертв Голодомору.
Потім роздивляється виставку.
- Дякую, гарний день. Добре, що ми розглянули цю тему, - каже дружині. - Спасибі, дорогенькі, я поїхав далі працювати, а ви залишайтесь.
Цілує Катерину у щоку та їде.
Анастасія РЯБОКОНЬ
Коментарі
16