Документ про стан української економіки, який представив уряд, не є аудитом. Це швидше оцінка, сказав Gazeta.ua директор Інституту соціально-економічної трансформації Ілля Несходовський.
"Суми гіпотетичні, казати про їх відповідність важко. Чи є втрачений потенціал? Так. Хтось може дати 100, 500 мільярдів, хтось – трильйон. І всі будуть праві. Представлений документ не є аудитом. Це оцінка. Аудит, це коли встановлюють в результаті перевірки, що вкрадено 5 мільйонів гектарів землі. Або коли виявили, що багато державних підприємств є лише на папері.
Визначати пріоритети – корисно. Це дає можливість побачити у ретроспективі, що відбувається. Але щоб реалізовувати потенціал – потрібен інвестор. Зацікавлений, який отримуватиме прибуток за мінімальних ризиків. Для цього потрібні умови.
Серед інвесторів треба шукати, наприклад хто конкретно зацікавлений у побудові заводу чи створенні IT-підприємств. Якщо працювати від інвестора, тоді отримаємо інвестиції. Якщо будемо просто говорити: дивиться, ось є потенціал – він буде завжди не реалізований.
У пріоритеті має бути підтримка бізнесу. В Укравтодору було достатньо грошей, щоб побудувати дороги. З коронавірусного фонду не потрібно було брати додаткових 30 мільярдів. Гроші слід було направити на підтримку підприємств, які фактично втратили роботу. Компенсувати втрати.
Уряд Шмигаля почав працювати у складних, стресових умовах. Одразу після його призначення почалася світова криза, пандемія. Треба було ухвалювати складні рішення.
З іншого боку дуже багато не допрацьовано, бракує ефективності. Деякі кроки реалізували із запізненням на півроку, сім місяців. А деякі не зробили належним чином – як тестування контактних осіб", - каже Ілля Несходовський.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Більшість ненавидять корупцію, але можна порішати з кумом" - економіст
Кабінет міністрів провів аудит української економіки. Прем'єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що Україна втратила $1 трлн ВВП за 10 років. Серед причин - незавершені реформи, відсутність довгострокової економічної стратегії, корупція та неефективне управління.
Коментарі