21 квітня 2010 року тодішній глава держави Віктор Янукович підписав угоду з президентом РФ Дмитром Медведєвим про базування російського Чорноморського флоту в Севастополі в обмін на знижку на газ.
За чотири місяці до цього перестала діяти 20% знижка, про яку домовлялися прем'єр-міністри Юлія Тимошенко та Володимир Путін. Кілька місяців між Україною та Росією йшли перемовини. У результаті у Харкові підписали угоду.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Гройсман пропонує здати Тимошенко Росії
Вона передбачала продовження терміну перебування Чорноморського флоту РФ на території України до 2042 року. За це Росія надавала знижку. Україна мала платити на $100 менше при ціні від $333 за тисячу кубометрів газу. Або ж на 30% дешевше, якщо ціна була нижче $333. При цьому саму знижку оформлювали як борг України, який гаситься до 2042 року нарахуванням орендної плати за перебування ЧФ у Криму.
На розгляд парламенту ратифікацію "Харківських угод" винесли 27 квітня. Вранці під парламентом зібрався мітинг, на який прийшов і колишній президент Віктор Ющенко. Вимагали відмовитися від ратифікації скандальних угод.
У сесійній залі опозиція накрила свої сектори прапором, а на місцях коаліції спробувала позаклеювати отвори для депутатських карток.
Коли до зали вийшов спікер Володимир Литвин, у нього полетіли яйця. Охоронці захистили главу ВР парасольками.
Потім опозиційні нардепи мали застосувати димові шашки. На ділі це зробив лише нинішній спікер Андрій Парубій. У залі розпочалася бійка.
"Харківські угоди" таки були проголосовані. Вони стали передумовою для анексії Криму Російською Федерацією в 2014 році.
Після цього Росія в односторонньому порядку сама розірвала домовленість. При цьому заявила, що "з точки зору російського законодавства багато пунктів угод втратили сенс".
За підрахунками Нафтогазу, Україна за чотири роки переплатила Росії $6 млрд.
Прокуратура дозлідуватиме підстави та обставини підписання 21 квітня 2010 року угоди між Україною і Російською Федерацією щодо перебування Чорноморського флоту РФ на території Криму.
Тоді нинішній президент Петро Порошенко схвалив "Харківські угоди" і назвав їх мистецтвом компромісу.
Коментарі