Нова редакція закону про вибори обмежує право участі політичних партій у виборах.
Про це йдеться в меморандумі, підготовленому Міжнародним республіканським інститутом та Національним демократичним інститутом (обидва - США).
"Закон містить численні технічні помилки та плутанину процедур", - зазначається в документі.
Зокрема, експерти назвали недемократичою норму, яка дозволяє брати участь у виборах лише партіям, які були зареєстровані більше ніж за рік до дня голосування.
"Така норма обмежує виборчі можливості новостворених партій, в тому числі тих, які зараз представлені в парламенті, створюючи очевидні переваги діючим партіям", - йдеться в заяві.
"Обмеження для нових партій і незалежних кандидатів є необгрунтованим у світлі принципів, встановлених українським законодавством, а також міжнародними зобов'язаннями, які Україна на себе взяла", - зазначається в меморандумі.
Американці вважають, що призначення членів територіальних виборчих комісій лише тими політсилами, що представлені в парламенті, може призвести до національних політичних конфліктів і суперечок в ТВК та призведе до втрати довіри з боку учасників виборчого процесу.
Експерти також зазначають, що новий закон суттєво скорочує кількість організацій "нових партій", які можуть взяти учать у місцевих виборів. Так, у перегонах можуть взяти участь лише близько 20% організацій "Фронту змін" Арсенія Яценюка. Не набагато краща ситуація і у "Сильної України" Сергія Тігіпка.
Вони також розкритикували норму про висунення мерів від політичних партій.
"Ймовірно, збільшиться залежність місцевих еліт від традиційних політичних партій. Ефект буде обмежувати вибір виборців і право окремих громадян, що прагнуть бути обраними на державні посади", - йдеться в заяві.
Водночас, голова фракції ПР Олександр Єфремов у коментарі Gazeta.ua заявив, що в його закон буде внесено зміни.
"Є пропозиції деякі моменти почистити в законопроекті. Зокрема питання формування комісій прописати чіткіше, інші технічні моменти. Вони практично всі вже відпрацьовані. Що стосується політичних питань, чи буде закон змінений, то це буде рішення більшості Верховної Ради", - сказав "регіонал".
Він назвав дивною критику документу з боку американців.
"Те, що закон про місцеві вибори можуть критикувати у тій чи іншій країні дивує. Ви уявляєте, щоб хтось розкритикував якийсь закон США? Демократичні норми та принципи надають право самостійним державам самим визначати закони, за якими вони будуть розвиватися", - зазначив Єфремов.
Як відомо, головою ради директорів Міжнародного республіканського інституту є сенатор, екс-кандидат в президенти США від республіканців Джон МакКейн, а головою ради директорів Національного демократичного інституту - колишній держсекретар США Мадлен Олбрайт.
Нагадаємо, що у липні ВР ухвалила закон про місцеві вибори, автором якого є регіонал Олександр Єфремов. Документом, зокрема передбачена, заборона для блоків брати участь у місцевих виборах. Крім того, висування кандидатів у мери лише від партій.
Коментарі
8