Сьогодні, у понеділок 5 серпня, виповнюється рівно два роки, як екс-прем'єр-міністр України, лідер ВО "Батьківщина" Юлія Тимошенко була позбавлена ??волі.
Вона була арештована 5 серпня 2011 року в залі Печерського райсуду Києва, який розглядав "газову справу" - про перевищення екс-прем'єром повноважень під час підписання газових контрактів з Росією в 2009-му році. Суддя Печерського суду Києва Родіон Кірєєв, який прийняв рішення про арешт близько 16.00, аргументував відповідну постанову "перешкоджанням Ю.Тимошенко у встановленні істини" на процесі у справі, який тривав вже 6 тижнів.
З 5 серпня під Печерським райсудом на Хрещатику прихильники і противники екс-прем'єра розгорнули свої намети, які стоять понині. Тимошенко опинилася в Лук'янівському СІЗО, в якому провела 145 днів.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Євгенія Тимошенко вірить, що її матері буде дозволено пройти лікування закордоном
11 жовтня 2011 Тимошенко була засуджена до 7 років позбавлення волі. Крім того, екс-прем'єру заборонено протягом трьох років обіймати посади на держслужбі. Суд також задовольнив позов НАК "Нафтогаз України" до Тимошенко, згідно з яким вона повинна відшкодувати збиток компанії в сумі понад 1,5 млрд грн.
Апеляційний суд Києва 23 грудня залишив у силі вирок Печерського районного суду. 30 грудня Ю.Тимошенко етапували в Качанівську виправну колонію в Харкові.
Захист неодноразово заявляв про проблеми зі здоров'ям ще під час її перебування в Київському СІЗО і вимагала обстеження незалежними медиками, оскільки Тимошенко не довіряє українським лікарям. Того ж вона домагалася і в колонії.
Після зустрічі 4 травня лікарями німецької клініки "Шаріте" Ю.Тимошенко попередньо погодилася на лікування в лікарні залізничників у Харкові. 9 травня її перевели з колонії в ЦКЛ № 5. Тактику і медикаментозне лікування екс-прем'єра в ЦКЛ № 5 визначають німецькі лікарі з клініки "Шаріте". Про готовність взяти Тимошенко на лікування неодноразово заявляли влади Німеччини.
Зараз Тимошенко, посилаючись на стан здоров'я, відмовляється брати участь у судових засіданнях у Харкові, де її судять у справі ЄЕСУ, звинувачуючи в неповерненні в державі валютної виручки від експорту металу корпорацією ЄЕСУ в сумі більше $ 160 млн, замаху на розтрату коштів держбюджету України в особливо великих розмірах шляхом покладання на Кабмін зобов'язань ЄЕСУ перед Міністерством оборони РФ на суму $ 405,5 млн.
30 квітня 2013 ЄСПЛ визнав незаконність арешту Тимошенко, але не знайшов порушення прав щодо її скарги на застосування катувань.
Пізніше, після того, як Вищий спеціалізований суд залишив у силі вирок щодо "газової справи", Тимошенко звернулася до ЄСПЛ з ще однією скаргою про порушення її права на справедливий суд у зв'язку з політичними мотивами (ст.6, ст.18 Європейської конвенції з прав людини). Провадження за скаргою було відкрито у жовтні 2012 року.
30 липня Мін'юст заявив, що рішення ЄСПЛ у справі "Тимошенко проти України" повністю виконано і не тягне за собою додаткових зобов'язань України. У відповідь захист екс-прем'єра назвала позицію Мін'юсту юридично необгрунтованою, і звернулася до Верховного суду України з вимогою переглянути і скасувати вирок щодо "газової справи".
Деякі європейські політики і партії вказують на політичну складову арешту і судових процесів щодо Тимошенко. Вирішення ситуації з екс-прем'єром в Європу ставлять однією з умов підписання Угоди про асоціацію Україна-ЄС.
Нагадаємо, що сьогодні, у понеділок, 5 серпня, о 10.45, у наметовому містечку біля Печерського суду Києва на Хрещатику відбудеться акція на знак підтримки лідера опозиції Юлії Тимошенко.
Коментарі
126