Найбільше українці довіряють волонтерам — 65%, на другому місці церква — 59%. Замикають трійку лідерів довіри Збройні сили — 58%, згідно з соціологічним дослідженням Центру Разумкова.
Водночас недовіра до президента, уряду та парламенту сягає 67-79%, а до політичних партій — 77%.
Рівень довіри до церкви, Збройних сил і засобів масової інформації завжди був високим, - розповів Gazeta.ua Михайло Міщенко, заступник директора соціологічної служби Центру Разумкова.
- Ще кілька років тому ми навіть не давали такого варіанту відповіді як "волонтери" в опитуваннях. Вони були й до початку АТО, але не такі значущі. Не існувало й такого явища як добровольчі батальйони. Зараз їм довіряє 57 відсотків українців.
Найбільшою довірою користуються нові інституції - Національна гвардія та добровольчі батальйони. А діяльність волонтерських організацій здебільшого направлена на допомогу їм. Такий вибір українців відображає реалії країни — перебування у стані воєнного конфлікту.
Додам, що підвищився рівень довіри й до громадських організацій. Це, очевидно, пов'язане з активізацією громадянського суспільства в останні роки. Тепер люди покладають надії не на владу, а на організацію громадян.
Чи зріс рівень довіри до органів внутрішніх справ?
- Новій патрульній поліції довіряють 44 відсотки, а поліції (міліції) — 25. Ставлення істотно відрізняється, тому що патрульна поліція створювалася як нова соціальна інституція на хвилі революції, а міліція вже здобула негативний імідж корумпованої структури.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Голову Національної поліції оберуть на конкурсі
Чому такий низький рівень довіри - менш як 25% - до новоствореного Національного антикорупційного бюро?
- Це пов'язано зі скепсисом стосовно того, чи зможе бюро реалізувати покладені на нього функції. Проте є позитивна динаміка: якщо у квітні різниця між тими, хто не довіряє й довіряє цій інституції, становила 34 відсотки з перевагою тих, хто не вірить у неї, то тепер — 27%.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Експерт дав рецепт викорінення корупції
Рівень недовіри українців до президента, уряду, парламенту критичний?
- Тут важлива наявність альтернативи. Було б критично, якби рівень довіри до опозиції був істотно вищим, ніж до влади. Але довіра до всіх політиків загалом низька.
Що може бути наслідками такої високої недовіри?
- Можливо, на майбутніх виборах президент і уряд втратять владу, виберуть когось іншого. Не думаю, що будуть дострокові вибори чи істотні зміни на політичній арені.
Проте президент, парламентарії мають спрямувати діяльність на виправдання очікувань і задоволення вимог свого виборця.
Понад 77% недовіри до політичних партій - це для України звичний показник?
- Звичний, принаймні для останнього десятиліття. Не пам'ятаю, коли ставлення до політичних партій було позитивним. Люди загалом не довіряють політикам, які більше переймаються вирішенням особистих питань, ніж проблем громадян.
Коментарі
1