Бажання зберегти теперішню політичну мапу та реальність можна зрозуміти, але не реально втілити, каже польсько-британський соціолог Зигмунт Бауман в інтерв'ю журналу "Країна".
"Цьому не зможуть зарадити ні ООН, ні Євросоюз, ні США", - впевнений він.
За його словами, нині всі нації сприймають своїх міністрів, які їздять між столицею та Брюсселем, як представників чужих інтересів.
"Тим більше, вони зараз приїжджають з непопулярними рішення про економію, урізання соціальних витрат. Безумовно, це стосується всіх держав. Просто діапазони свободи в одних урядів трохи більші, в інших - трохи менші. Але США теж не можуть осідлати глобалізацію", - наголосив Бауман.
Утім, на думку соціолога, народні інтереси в Євросоюзі захищаються краще, ніж це роблять одиничні держави.
"Разом захист спільних інтересів стає ефективнішим, - додає він. - За великим рахунком, виклики перед вами залишаються однаковими, що в ЄС, що ви повністю суверенні - збереження власної самобутності. Єдине питання: в якому оточення вирішення цих викликів робиться легшим? Якби Польща була одна, то тиск світових ринків та тиск чужої культури був би набагато сильнішим. Європа - це певна броня для народів, які хочуть продовжити своє існування та ідентичність. Такі утворення як Європейський Союз будуть створюватись у всьому світі. Можливо, в кінці ХХІ століття буде щось таке, як федеративна світова республіка. Це не єдина держава, бо тоді людині нікуди тікати. Але досить інтегроване утворення з спільними інститутами. Краще щось це було раніше, ніж пізніше".
Більше читайте в журналі "Країна".
Коментарі
22