П'ятого серпня минає рік, як екс-прем'єр Юлія Тимошенко знаходиться за ґратами. Її заарештували у залі засідання столичного Печерського райсуду.
30 грудня минулого року після незадоволення апеляції її етапували до харківської Качанівської колонії. Навесні перевели у харківську лікарню "Укрзалізниці" через погіршення стану здоров'я.
"Юлія Володимирівна практично не змінилася за цей рік, - розповідає її адвокат, нардеп-"бютівець" 45-річний Сергій Власенко. - Ззовні, не зважаючи на шалений психологічний тиск, вона така, як і раніше. А внутрішньо, думаю, певні речі переосмислила і переоцінила".
Німецькі лікарі просять залишити Тимошенко у спокої на два місяці. Цього дотримуються?
Ніхто не збирається цього робити. Основна мета режиму Януковича – фізично знищити Тимошенко або перетворити на каліку. Все, що з нею роблять, відбувається не по-людськи, а по-звірячому в гіршому розумінні цього слова. Її на 100 відсотків позбавили приватності – 24 години на добу за нею, невідомо навіщо, спостерігають три відеокамери, навколо неї сидять двоє-троє працівників пенітенціарної служби. Вона не може усамітнитися навіть на півхвилини. Юлія Володимирівна - єдиний ув'язнений України, який не може користуватися телефоном. До неї пускають лише захисників. Це ж як треба боятися цієї тендітної жінки, аби так обмежувати її спілкування.
Як поводяться українські лікарі з вашою підзахисною?
Цинічно. Свого часу заступник міністра охорони здоров'я Раїса Моісеєнко заходила до Тимошенко, знаючи, що її побили при транспортуванні до лікарні, і сказала: "Тут вам не курорт". Нещодавно міністр Богатирьова заявила, що, виявляється Юлію Володимирівну успішно реабілітували. То про що ми говоримо?! А потім дивуються, чому у нас немає довіри до українських лікарів.
Коли очікувати вирок у другій кримінальній справі щодо "Єдиних енергетичних систем"?
Якби ця справа слухалася в нормальному режимі – одне-два засідання на тиждень, це б зайняло рік. Але вони женуть справу, хоча не існує такого принципу розгляду кримінальних справ, як принцип швидкості. Ми спостерігаємо "кірєєвізацію" дійства, яке відбувається в Харкові. Кірєєв в Києві проводив засідання кожного дня з 9 ранку до 8 вечора майже без перерв, і не даючи нам часу на підготовку.
Чи відбудеться відеоконференція на наступному судовому засіданні, як вимагає прокуратура?
Важко сказати. Наскільки мені відомо, ще на минулому засіданні у вівторок у тюремників все було приготовлено, аби силою тягти Юлію Володимирівну в кімнату для відеоконферції. Чому передумали – не знаю.
Взагалі ці дії є абсолютно незаконними. Кримінально-процесуальне законодавство не передбачає можливість проведення судового засідання в режимі відеоконференції. Але у справі Тимошенко все заздалегідь сплановано, ролі розписані. Тому у вівторок вранці перед початком засідання у нас на столах вже стояли монітори для конференції. Їх встановили ще до того, як прокуратура озвучила клопотання, а суддя сказав, що він лише буде з'ясовувати, чи є технічна можливість проводити відеоконференцію.
Навіщо прокуратура наполягає на відеоконференції?
Вони прекрасно розуміють, що Європейський суд з прав людини визнає "газову справу" незаконною, безглуздою і політично-вмотивованою. Тому роблять спроби перешкодити нам. Незаконно відкладають розгляд касації. Водночас, намагаються пришвидшити розгляд справи ЄЕСУ у Харкові. Але як можна проводити засідання, якщо людина перебуває на стаціонарному лікуванні в лікарні? Таких випадків українське законодавство не передбачає. Якщо складається подібна ситуація, то суддя зобов'язаний зупинити розгляд справи, тому що людина хворіє. Прокуратура вважає, що вони придумали новий спосіб, як примусити в незаконний спосіб розпочати судове засідання – відеоконференцію.
Що з цього приводу думає Тимошенко?
Вона проти. Ми граємо в шашки, а прокуратура – в "чапаєва". Тому прогнозуємо їхні дії, бо отримуємо інформацію з різних джерел. Коли прокурор подавав клопотання, попросив оголосити перерву, аби отримати письмову згоду Юлії Володимирівни на участь у відеоконференції, я одразу передав судді підписану Тимошенко відмову. Подібні відеоконференції можливі, якщо закінчений розгляд справи, треба допитати підсудного у разі його згоди. Але слухати всю справу – це ж не "Блакитний вогник". Крім того, закон говорить: в суді першої інстанції обов'язкова присутність підсудного. Не перед телевізором чи холодильником, не в лікарні, а в приміщенні суду.
Її можуть силою доставити?
Із законної точки зору це неможливо. Але в цій справі юриспруденції нуль, політика – 100 відсотків. Тому її привезуть всупереч закону, якщо буде вказівка Януковича.
Президент може дати таку вказівку?
Коли щось залежить від волі однієї особи, це складно спрогнозувати. Прокинеться Віктор Федорович в поганому гуморі або щось не так складеться в особистих стосунках. Він скаже: привезти Тимошенко в залу суду. Зрозуміло, що тюремники кинуться виконувати такий наказ.
Чи бачила Тимошенко список кандидатів у депутати від Об'єднаної опозиції?
Так. Однак її зустріч із Олександром Турчиновим відбувалася за тиждень до з'їзду. А списки узгоджуються до останнього моменту. Юлія Володимирівна висловила Турчинову свої побажання. Вони обговорили загальні підходи до формування списків. Делегувала йому право вносити зміни у попередньо погоджений ними варіант.
Чи висловлювалася вона щодо балотування своїх родичів?
Тимошенко проти того, аби в парламент йшли родичі тільки через родинні зв'язки. Хоча особисто я вважаю, що Євгенія на сьогоднішній день є достатньо ефективним членом команди Об'єднаної опозиції. Якби вона захотіла, то була б ефективною і в парламенті.
Чи є шанси на те, що ЦВК зареєструє Тимошенко кандидатом в депутати?
Не для того, аби Тимошенко брала участь у виборах, Віктор Янукович, наплювавши на закони, позицію українських громадян та Європейського союзу, давав команду її арештувати. У них є основне завдання – усунення з політичної арени основного конкурента у звірячий спосіб. В тому числі фізичного. Німецькі лікарі говорили, що якби вони не примусили українську владу перевести Юлію Володимирівну до лікарні, дуже ймовірною була її інвалідність.
Коментарі
86