Росіяни могли взяти Київ в перший день повномасштабного вторгнення.
Це при умові, якби російським окупантам вдалося десантуватися та захопити аеродром у Гостомелі, повідомив начальник Головного управління розвідки Міноборони України Кирило Буданов у документальному фільмі Дмитра Комарова "Рік", присвяченому роковинам повномасштабної війни Росії в Україну.
Загарбники хотіли висадити десант на Печерських пагорбах неподалік НСК "Олімпійський" і звідти захопити урядовий квартал.
"Було все заміновано, забарикадовано транспортними засобами, плюс уся "злетка" була залита олією", – пригадав події тих днів міністр оборони Олексій Резніков.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Росія хоче нас знищити. Нам потрібна тотальна підтримка світу – Зеленський
Найкритичнішими днями в обороні Києва були четвертий і п'ятий, повідомив командувач Сухопутних військ Збройних Сил України Олександр Сирський. Тоді противник захопив плацдарм у районі Мощуна.
"Там дуже небезпечна ділянка. Найменша відстань безпосередньо до Києва, що забезпечувало прохід аж до площі Шевченка та вхід у місто. Були висунуті всі резерви, які ми мали на той час. Ціною неймовірних зусиль ситуацію було переломлено. Обстановка змінилася на нашу користь, і ворог не зміг прорватися", – сказав Сирський.
24 лютого вранці Росія почала повномасштабну агресію проти України. У перші години вторгнення окупанти зробили ставку на захопленні аеропорту "Антонов" біля селища Гостомель під Києвом. Ворог планував закріпитися на летовищі, щоб мати змогу перекидати туди резерви і розвивати наступ на столицю.
О 07:00 росіяни атакували адмінбудівлю аеропорту крилатою ракетою. А за годину з території Білорусі в напрямку Гостомеля вилетіло 34 вертольоти К-52. Три із них були знищені, але решта долетіли і почали наносити ракетні удари по оборонцях летовища. Після цього над Гостомелем з'явилися 18 вертольотів Мі-8 з близько 300 російськими десантниками, які вважалися елітою військ РФ. Зав'язався бій і ворогу вдалося захопити аеропорт. Проте пізніше спецназівці "Альфи" і бійці Сил спеціальних операцій повернули контроль над периметром "Антонова" і до 22:00 його зачистили.
Загалом бої за аеропорт з перемінним успіхом тривали до 6 березня. У результаті летовище було повністю знищене. В одному із його ангарів унаслідок російських обстрілів згорів найбільший у світі транспортний літак Ан-225 "Мрія".
Коментарі