Ексклюзиви
Пʼятниця, 16 квітня 2021 20:34

Продовжує поводитися, як пацан - політолог розповів, чого очікувати від Зеленського далі

Продовжує поводитися, як пацан - політолог розповів, чого очікувати від Зеленського далі
Політолог Михайло Басараб Фото: з архіва Михайла Басараба

У ці дні два роки тому екзіт-поли повідомили перші результати другого туру виборів президента України. За ними, лідирував Володимир Зеленський. Він вже рівно два роки обіймає найвищу в країні посаду і є Верховним головокомандувачем Збройних Сил України.

- Тоді, 2019 року, на посаду президента українці обирали не так Володимира Зеленського, як простого шкільного вчителя Голобородька із серіалу "Слуга народу" , - говорить Gazeta.ua політолог Михайло Басараб. Він аналізує два роки президентства Володимира Зеленського.

Чи виправдав очікування?

Ні. Виборці Зеленського отримали типового українського політика - саме такого, проти якого вони голосували 2019 року. Вони хотіли обрати позасистемного політика, того, хто діятиме не так, як діяли до нього. Він так не зміг. Система "з'їла" Зеленського.

Система "з'їла" Зеленського

У чому типовість Зеленського?

Він обріс своїми "любими друзями", які користуються владними привілеями. Вони визначають його політику, кришують суддів і бюрократів, призначають на відповідні посади своїх людей, отримують зиск від різних схем.

Вони створили свої корупційні схеми?

Більшість корупційних схем були створені за попередників, але лишилися працювати й за Зеленського

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Крива довіри до Порошенка падала швидше, ніж за Ющенка. У Зеленського вона летить вниз - політолог

Ви згадували, що наші виборці голосували здебільшого за персонажа, ніж за системного політика. У інших розвинених країнах також останнім часом приходять до влади популісти й непрофесіонали. Чим це можна пояснити?

Україна не є унікальною в цьому сенсі. Обрання Володимира Зеленського можемо пояснити новітніми тендеціями у західних демократіях. В споживацькому суспільстві існує примітивно-споживацьке ставлення й до політиків. Люди ставляться до політиків як до чогось утилітарного, несерйозного, як такого, що має лише розважати. Утворюється підвищений запит на політиків такого плану як Зеленський.Також ми є свідками революції соціальних мереж. Соціальні мережі спотворюють у користувачів відчуття реальності, зникає соціальна субординація, відбувається десакралізація державних інститутів і політиків, руйнуються стандарти професійної дискусії. У пересічної людини виникає ілюзія, що вона знає все і може з будь-яким досвідченим управлінцем чи науковцем спілкуватися на ти. Кожен вважає себе щонайменше президентом, тепер не існує авторитетів. В таких умовах у людей з'являється зверхнє ставлення до політиків, виборці голосують зі зневагою, по приколу.

Навіть такий підхід до голосування за Зеленського вирізняє його з поміж інших наших президентів. У чому особливість його управління?

Як було вже сказано, він став звичайним президентом. Але він особливий у своїй некомпетентності. Вона спричинила метушню, непрогнозованість. Це зумовлює різні конфузи, інциденти і створює додаткові проблеми для усіх нас. Яскравим прикладом є драма Зеленського з Трампом. Тут зійшлися усі вади українського президента. На виході ми отримали величезний репутаційний удар по Україні.

Чому публічно Зеленський поводиться так, наче не президент? Він хоче справляти враження людини, близької до народу?

-Так, публічно президент продовжує себе поводити, як пацан, що живе за поняттями дворової субкультури. Думаю, він просто не поборов залишки юнацтва. Адже поводиться, як підліток з 95 кварталу в Кривому Розі. Таке враження, ніби намагається себе поставити на районі - відповідно спілкуватися, виявляти пацанячі звички. Дуже шкода, що цим стилем він дискредитує найвищу посаду в країні.

Зеленський слушно сказав на дебатах Порошенкові

Які наші внутрішньополітичні причини найпотужніше зіграли на користь обрання Зеленського?

Зеленський слушно сказав на дебатах Порошенкові, що він є його вироком. Сама поява шоумена серед кандидатів в розпал війни і таких загроз, не кажучи вже про його перемогу, стали результатом помилок попереднього президента. Ми вже забули, але Порошенко так само на початку своєї каденції вірив, що зможе домовитися із росіянами. Він також обіцяв швидке закінчення війни, вітав Путіна по телефону із Днем Росії влітку 2014 року, коли вже майже півроку був окупований Крим і тривало російське збройне вторгнення на Донеччині і Луганщині. Віра Порошенка в домовленості з Путіним породила абсурдну появу Медведчука в новій Україні. Саме Порошенко особисто ініціював внутрішньокоаліційний конфлікт у 2015-2016 роках, щоб усунути Яценюка з прем'єра і поставити свою людину на цю посаду. Розгорнута чорнушна кампанія дискредитації врешті-решт знищувала не лише рейтинг Яценюка, а й усієї влади, включно з Порошенком. Бо народ не виокремлював для себе когось одного. Порошенко особисто плекав у такий спосіб ненависть до влади і до себе. Додайте сюди систематичні демонстративні оборудки Кононенка, Грановського, Гладковського і їм подібних. Й усе це під час війни. Атмосфера божевілля породила божевільний запит на Зеленського.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Треба думати про те, що і як буде після Зеленського

Але ж разом із тим Порошенко позиціонував себе під кінець каденції як державник і той, хто дасть відсіч ворогу. Згадаймо гасло "Армія мова, віра".

Це гасло абсолютно правильне для воюючої держави. Але проблема в тому, що Порошенко і його оточення на початках зробили все, аби у мирних містах і селах України забули, що йде війна, що гинуть люди, що Росія - окупант. Думаю, така його політика була зумовлена вірою в домовленості з Путіним і бажанням приспати суспільну увагу до корупційних оборудок. Бо якщо б вся країна щодня гостро переживала війну, то й реакція на корупційні дії високопосадовців була б швидшою і жорсткішою. З цих двох причин Порошенкові треба було приспати суспільство.

Хоча з початком війни владі варто було формувати воєнну атмосферу по всій країні. У Верховній Раді, наприклад, мали б щоразу згадувати хвилиною мовчання загиблих на фронті, у школах й інших навчальних закладах проводити відповідні виховні заходи та військовий вишкіл. Соціальна реклама на вулицях, у транспорті, у ЗМІ. Вся країна мала б жити одним ритмом з передовою. Все для фронту, все для перемоги.

П'ятірка олігархів і досі контролює країну

Що вдалося зробити Зеленському із обіцяного?

Він обіцяв швидкий мир, закінчення "епохи бідності" і посадки корупціонерів. Люди, які мають елементарну політичну грамотність, розуміли, що між Україною і Росією неможливий швидкий мир. Очевидно, що війна з Росією не припиниться, поки вона існуватиме. Але у Зеленського такого розуміння не було. Ймовірно, він хоч зараз збагнув, що його заяви були помилковими. Хоча й це не факт.

Щодо боротьби з корупцією та олігархами, то тут теж безуспішно. П'ятірка олігархів і досі контролює країну. Ці люди не лише володіють критичною інфраструктурою, вони продовжують впливати на політику через парламент, уряд і президента.

А те, що кінця епохи бідності не настало, відчуває кожен в Україні, це видно по цінах в магазинах і власному гаманцю.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Зеленський зробив найбільшу помилку, коли взявся за мирне врегулювання на Донбасі" - політолог

Президент Зеленський вважає, що Україна не може весь час перебувати за пів кроку до членства в ЄС і НАТО. Нещодавно він наголосив, що якщо Євросоюз вважає Україну членом європейської родини, то має діяти відповідно.

Зараз ви читаєте новину «Продовжує поводитися, як пацан - політолог розповів, чого очікувати від Зеленського далі». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

6

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 6896
Голосування Чому не можна розпускати Верховну Раду?
  • Це суперечить Конституції
  • Хай знімуть недоторканість, ухвалять закони про імпічмент, про кримінальну відповідальність за незаконне збагачення і новий Виборчий кодекс і можуть йти
  • За нинішніх умов на дострокових виборах у ВР не пройдуть нові партії
  • Мені байдуже до їхньої роботи. Їхні обіцянки на хліб не намастиш
  • Я не проти розпуску. Владу в країні треба перезавантажити повністю
  • Я проти будь-яких ініціатив президента
Переглянути