Президент Володимир Зеленський емоційно хоче бачити свого попередника Петра Порошенка в тюрмі. З іншого боку, Зеленському вигідно, щоб процес тягнувся два роки, вивести Порошенка у другий тур президентських виборів і в нього виграти.
Про це у коментарі Gazeta.ua сказав народний депутат двох скликань, правник Віктор Чумак.
"Порошенко вигідний Зеленському, як електоральний партнер на виборах. Так само, як колись Симоненко для Кучми, коли він ішов на другий термін (у 1999 році президент Леонід Кучма виграв вибори, отримав у другому турі 56,25 % голосів, Петро Симоненко - 37,80%. - Gazeta.ua). Для країни це - ще п'ять років внутрішньополітичного болота до 2029-го", - каже експерт.
"Щодо підозри - притягнути Порошенка вкрай важко. Важко знайти будь-які докази щодо злочину по 111 і 258 статті (державна зрада і створення терористичної організації). Здається, що ця справа взагалі немає жодного юридичного підґрунтя. Це чиста політика", - говорить правник.
Чумак нагадав про дебати на стадіоні між Порошенком і Зеленським під час президентських виборів 2019 року.
"Пам'ятаєте стадіон? Коли Зеленський сказав: я не ваш опонент, а ваш вирок. Це якраз і тисне на Зеленського, у нього така ідея фікс", - зауважив.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Від прильоту до перенесення засідання: як проходив суд у справі Порошенка – у фото та відео
Екснардеп сумнівається, що Порошенкові оберуть запобіжний захід із обмеженням пересування.
"Людина повернулася із закордону, добровільно приїхала на суд, вийшла з суду, 19-го знову прийде. Максимально, що може придумати суддя - особисті зобов'язання. А щоб виглядало більш серйозно - здати закордонні паспорти.
Ситуація така, що ще можна визнати необґрунтованою підозру", - каже Чумак.
Експерт навів у приклад гучні справи, які тягнуться роками: справа Насірова, "Роттердам+" (за інформацією НАБУ, у березні 2016-го члени НКРЕКП змовилися з групою компаній і ухвалили формулу "Роттердам+". За нею ціну вугілля для теплоелектростанцій рахували з вартістю транспортування з Нідерландів. За два роки споживачі переплатили за електроенергію 18,87 млрд грн. Бюро надсилало підозри співробітникам компанії ДТЕК олігарха Ріната Ахметова. - Gazeta.ua) ідуть вже п'ять років. І ніхто нічого по суті ще не розглядав".
Офіс президента може вирішити звільнити заступника генпрокурора Олексія Симоненка. Натомість генпрокурорка Ірина Венедіктова лишатиметься на посаді.
"Голосів не знайдуть - пані Ірина знайшла добрі відносини зі всіма фракціями в парламенті. Зняти можна, а призначити кого - важко", - пояснив Чумак. Хоча Зеленський давно хоче її замінити.
"Складно сказати, як Зеленському вийти зараз із цієї ситуації", - говорить Віктор Чумак.
17 січня Печерський районний суд міста Києва, який обирає запобіжний захід Порошенку, переніс засідання на 19 січня.
Уранці 17 січня Порошенко прилетів в Україну з Варшави. Туди ж до нього прийшли слідчі ДБР.
Торік у грудні Порошенку оголосили підозру в держзраді у справі про постачання вугілля з окупованих територій.
В Офісі генпрокурора підписали клопотання про арешт з альтернативою застави в 1 млрд грн.
Коментарі