пʼятниця, 26 квітня 2024 13:09

"Перепрошивка" уряду – головоломка, яку вирішує Зеленський

"Перепрошивка" уряду – головоломка, яку вирішує Зеленський
eastnews.ua

Більше двох місяців тема переформатування уряду живе своїм, прихованим від широкого загалу, життям. Офіційні особи про це відкрито не кажуть і не натякають у телеефірі "Єдиних новин". Та мовчанку про заготовані кадрові рішення, наче різьбу на туго закручених гайках, зривають чиновники з Грушевського. Бо вони знають розклад руху на урядових маршрутах, усі пересадки на них і транзитні дороги.

Хоча час від часу міністерські крісла оновлюються, український уряд категорично уникає дискусії про нову економічну стратегію війни та майбутнє України як воєнної держави. От і на цей раз навряд чи саме ця причина поставила на порядок денний нову перепрошивку Кабінету міністрів.

Де золота середина?

Триває пошук формули для розв'язання задачі – як зробити так, щоб відповідальні особи зосереджувались не на магії чисел, а на ефективності використання народних грошей і коштів платників податків колективного Заходу. На жаль, остаточної відповіді на це питання і близько не видно. Так само, ми не бачимо щоб високопосадовці, особливо під час війни, відмовилися від пошуку простих, легких відповідей на складні державні питання. Нагадаємо, минулого року доволі серйозною була мова про повну заміну кабміну. Але тоді відбули номер кількома урядовцями. От і останніх два місяці перелік ротацій керівників міністерств мінявся декілька разів. Розрізнені думки провладної фракції "Слуга народу" ні на що вплинути особливо не змогли. Як і тоді, так і сьогодні певні позиції банально не набирають голосів.
Бо дії у найвищих ешелонах влади схожі з траєкторією екстремального атракціону - американських гірок. Такою для нас є остання допомога Вашингтону у вигляді кредиту. Забезпечувати його повернення в уряді мають люди, котрим довіряють партнери. Тож, як у минулому році, так і за останній місяць помінялось, як мінімум, три гіпотетичні склади кабміну. От і днями, 22 квітня, у Верховній Раді відбулося засідання керівництва фракції "Слуга народу", у якому взяв участь Президент України Володимир Зеленський. Але в той день у бурхливому вирішенні кадрових питань в уряді, розгляді зміни очільників низки міністерств до консенсусу знову не дійшли. Зрештою, вирішили це питання перенести ще на тиждень.

Куди кому?

Незмінним у цьому є лише те, що уряд Шмигаля точно переформатовуватимуть. І для декого це вже сигнал готуватись кому на "вихід", можливо, для пошуку нових перспектив, а кому - до майбутньої посади міністра.
Отже, кому світять відставки? Віцепрем'єр-міністру із відновлення України - міністр розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександру Кубракову; міністру юстиції Денису Малюсьці; міністру аграрної політики та продовольства Миколі Сольському; віцепрем'єр-міністерці ‒ міністерці з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірині Верещук; міністру освіти і науки Оксену Лісовому.

Щодо міністерки з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірини Верещук, то питання її відставки підіймається не вперше. І вона вже була серед претендентів на "вихід" у минулорічному урядовому списку змін.

Тож певний перлік керівників міністерств переписується уже не перший місяць.

Кожна спроба прибрати когось одного–двох порушує питання щодо інших. Наразі пазли ніяк не складаються.

Джерело Gazeta.ua у Кабміні зазначає, що розглядається досить складна конструкція. І кожна спроба прибрати когось одного–двох підіймає питання щодо інших. Наразі пазли ніяк не складаються. Напевне, тому вирішили, щоби пропозиції ще тиждень відлежались, або сподіваються, що потреба кадрових змін якось розсмокчеться.
До речі, нещодавно вітчизняні ЗМІ повідомляли, що Зеленський разом із найближчим оточенням, сплітаючи ланцюг кадрових рішень, узгодили заміну генпрокурора України Андрія Костіна. Найбільш ймовірним його наступником є очільник Одеської ОВА Олег Кіпер.
Можна було б припустити, що Зеленський до дня закінчення п'ятирічного терміну його каденції – це 20 травня – намагається позбутися усіх високопосадовців, до кого він не має абсолютної довіри.

Певні прізвища перебували у списку "на вихід" ще до початку повномасштабного вторгнення РФ нібито через те, що комусь уже довго не можуть знайти заміну, тому і зараз кадрові ротації можуть бути умовними, заради самого факту. Для "американських гірок".

Секрет Полішинеля Шмигаля

Водночас, фоном до всіх внутрішніх кадрових процесів на Печерських пагорбах кулуарно звучить і тема ймовірної заміни глави уряду.
Як ми вже повідомляли, серед кандидатів на крісло прем'єра дві несподівані кандидатури – це чинний глава ОП Андрій Єрмак та посол України в Сполучених Штатах Америки Оксана Маркарова.
При цьому про відставку нинішнього прем'єр – міністра України Дениса Шмигаля прилюдно мова не ведеться. Мовляв, він може забрати з собою багато чутливої інформації, але навряд чи Шмигаль буде розбризкувати політично-респіраторний вірус компромату на президента та його оточення. Однак, коли питання заміни прем'єр-міністра України й раніше ставилось на порядок денний, Денис Шмигаль обходив усіх конкурентів і залишався при своїх інтересах.

Він позиціонує себе як людина, котра не заважає рейтингу президента; ніде не відсвічує на образ Зеленського


Аргументація Дениса Шмигаля для Володимира Зеленського виглядає досить привабливо. Він позиціонує себе як людина, котра не заважає рейтингу президента; ніде не відсвічує на образ Зеленського і, як мінімум, намагається старанно робити свою справу.
Шмигаль переконує, що добре чує всі застороги Заходу та виконує всі прохання Офісу Президента. Треба розуміти, тому заслуговує не те, щоби хоч з півроку покерувати Кабміном.
Звісно, такий критерій лояльності оптимізму щодо здорової, конкурентної розбудови демократії не додає.
Подейкують, Зеленському в Шмигалі все це подобається, але він зазвичай розглядає й інші кандидатури.
І, пригадуючи минулорічне кадрове потрясіння в Кабміні, можна припустити, що Денис Шмигаль і на цей раз спроможеться виграти апаратну боротьбу.

Хоча, також імовірно, на цей раз на посаду глави уряду Захід буде безкомпромісно просувати свою кандидатуру. Адже в нинішній ситуації, коли західні партнери стоять з антикорупційним паяльником на сторожі своїх інтересів біля "хотілок" України, - можливі варіанти.
Тим більше, що чинний Кабмін має у своєму арсеналі вже не одну корупційну історію.

НАБУ проти аграрного міністра


Як от свіжий скандал. Як ми зазначили вище, у списку на відставку урядовців, яких планують зняти з посад уже найближчим часом, значиться міністр агрополітики Микола Сольський. Днями Національне антикорупційне бюро України повідомило , що чинного міністра Кабінету міністрів України, колишнього голову аграрного комітету Верховної Ради викрили на заволодінні державною землею на 291 млн грн та спробі заволодіння землею ще на 190 млн. гривень,
В НАБУ зазначили, що він організував злочинну групу, до якої увійшли службові особи органів Держгеокадастру, а також особи, які контролювали діяльність цих органів, так звані куратори. "Учасники схеми забезпечили знищення документів, на підставі яких два держпідприємства на Сумщині мали право постійного користування землею. Через їх відсутність обласний Держгеокадастр склав акт про самовільне зайняття цих ділянок", - йдеться в заяві слідства.
Згодом через підконтрольних посадовців управління Держгеокадастру в Сумській області ділянки передали у власність заздалегідь визначеним громадянам під виглядом реалізації їх права на безкоштовну землю.

Водночас в НАБУ підкреслюють, що умовою отримання землі у власність було підписання договору про її передачу в оренду приватному агрохолдингу ще до моменту отримання. У результаті, через проведену у 2017-2021 рр. оборудку учасники схеми заволоділи 1250 земельними ділянками загальною площею 2493 га, вартість яких на момент вчинення злочину становила понад 291 млн грн.


Також вони пробували привласнити ще 3282 га землі вартістю близько 190 млн грн, однак реалізація схеми була зірвана НАБУ та САП, які провели обшуки та наклали на ділянки арешт. Наразі про підозру повідомили організатору схему, чинному міністру, двом кураторам органів Держгеокадастру та особі, яка сприяли вчиненню злочину.
Триває вручення підозр іншим учасникам злочинної схеми.

Антикорупційні органи не називають імені організатора схеми, але як підтвердили джерела "Суспільного" у правоохоронних органах, ідеться про міністра аграрної політики та продовольства, колишнього депутата від "Слуги народу" та ексголову аграрного комітету Миколу Сольського.
Зазначимо, що декларації урядовців показали, що за рівнем доходів Микола Сольський став лідером серед колег по Кабміну. За два роки він отримав дохід розміром 51,8 млн грн. Міністр задекларував 36,6 млн грн доходів за 2021 рік і 15,2 млн грн доходів за 2022 рік.
Наразі Сольський виправдовується, що підозри, котрі йому висунули, стосуються 2017-2018 років. А він тоді не був ні міністром, ні депутатом. І частина спору вже знаходиться на розгляді Верховного суду. Відповідний коментар міністра опублікувала пресслужба Міністерства аграрної політики та продовольства.
"Обставини семирічної давнини стосуються спору між державними підприємствами та фізособами, зокрема військовими АТО за землі, які були надані останнім у володіння відповідно до закону. Спори вирішуються судами, в тому числі Верховним судом, і як мені відомо, на сьогоднішній день ряд рішень констатують відсутність права держпідприємств на землі, які, ймовірно, має на увазі НАБУ", - стверджує Сольський.
При цьому він заявив, що "гарантує максимальну відкритість для встановлення істини", хоча водночас додає, що "в цьому немає потреби - всі дані відкриті для правоохоронців, а докази та аргументи сторін перебувають на розгляді судів".

Бойовий офіцер з тилом не справився

23 квітня Кабінет міністрів України звільнив із займаної посади Віталія Половенка – заступника міністра оборони України, який відповідав за тилове забезпечення і був призначений менше шести місяців тому назад - 1 грудня 2023 року.
Одразу після призначення Віталія Половенка у грудні, Міноборони заявило, що "його досвід допоможе привести систему тилового забезпечення у відповідність до реальних вимог сучасної війни".
Офіцер з 2019 року керував відділом тилового забезпечення логістики Національного університету оборони України. Учасник бойових дій. Кандидат військових наук.
У березні, після численних нарікань на сухпайки для військових, у Міноборони провели позапланові інспекції складів з харчуванням. За словами Половенка, склалась ситуація, що військовим почали видавати пайки 10-тої норми, які складаються з консервів, оскільки 15-ту норму (збалансовані страви) вилучили через невідповідність лабораторним вимогам. А тут, схоже, знайшли стрілочника.

Міністри мають жити, як усі!

Отже, все вказує на те, що наразі Зеленський не знає остаточно як виглядатиме Кабмін і хто його очолюватиме. Однак перед черговим перезавантаженням варто поставити запитання: на що мають моральне право наш президент, прем'єр – міністр, спікер парламенту? Конрад Аденауер у повоєнній Німеччині формував уряд, поставивши умову міністрам - жити, як усі. Без спецпайків, персонального транспорту, привілеїв. Президент Вацлав Гавел, відроджуючи Чехію, гуляв Прагою без охорони, як і в часи, коли працював кочегаром. Лєх Валенса та міністри, виховані "Солідарністю", також не переселялися із варшавських нетрів у хороми і не зводили палаци.Щоправда, президент Обама таки літав із сім'єю відпочивати на Гаваї. І європейські лідери ніби не схимники. Але там не лежить руїною країна. Звідти мільйонами не втікають через війну, безробіття і злидні. Там сукупні суми за комунальні послуги не вищі за середній заробіток і, тим більше, за пенсії.

Зараз ви читаєте новину «"Перепрошивка" уряду – головоломка, яку вирішує Зеленський». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

2

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 8759
Голосування "Розумна мілітаризація" від Міноборони
  • Держслужбовців потрібно брати на роботу лише після військової підготовки
  • Це має бути однією з вимог і для балотування в органи місцевого самоврядування, парламент та суди
  • Для держслужбовців військова підготовка не повинна бути обов'язковою
  • Мені байдуже
Переглянути