Повідомлення про те, що перед Новим роком нібито припиниться війна, облетіло українське медійне середовище і спричинило неабиякий резонанс. Безвідповідальні заяви про мир не справдилися але стали підставою для того, щоби розібратися у його перспективах.
Те, що на 30 грудня масовані російські обстріли нібито припинилися, а над США бачили російський літак Іл-96-300 спеціального льотного загону "Росія" стало поживою для пророцтва, яким захопилися соцмережі.
Та Пентагон саме 30 грудня оголосив про виділення великого пакету військової допомоги - на 2,5 млрд доларів, а в адміністрації Джо Байдена пообіцяли підтримку до останнього дня каденції чинного президента. За даними українського уряду, Київ отримав 15 мільярдів доларів США від "заморожених" активів країни-агресорки.
А 31 грудня вранці росіяни здійснила черговий ракетний удар.
Літак – був, але не те, що ви подумали
Офіційна представниця МЗС РФ Марія Захарова підтвердила наявність російського літака спеціального льотного загону "Росія" у США. Однак, за її словами, борт вивозив співробітників дипломатичних місій. Пізніше її керівник Сергій Лавров заявив: РФ готова обговорювати домовленості, котрі мають бути надійними та юридично зобов'язуючими, що торкаються корінних причин конфлікту. При цьому, очільник російського зовнішньополітичного відомства заявив: Москва незадоволена складовими мирного плану Трампа, котрі було розкрито в інтерв'ю журналу Time та в інших витоках інформації.
Жорсткіше висловився речник Путіна Дмитро Пєсков: "Передумов для завершення конфлікту в Україні або якоїсь його фази нині немає".
Таємні канали
У кремлівській верхівці не заперечували, що впродовж війни контактують з Держдепом. Але - на рівні керівників відомств. Останній такий контакт між міністрами оборони відбувся наприкінці листопада 2024 року. Заочний обмін позиціями між Вашингтоном і Москвою триває у публічній площині від 24 лютого 2022 року.
"Можливо, таємними каналами пішли пропозиції від Дональда Трампа до Москви і до Києва. Не виключено також, що ці пропозиції на стадії фіналізації", - припустив історик-дипломат Олександр Левченко.
За його словами, цілі конфліктуючих сторін несумісні. Навіть після візиту кандидата у спецпредставники Трампа по Україні Кіта Келлога говорити про досягнення домовленостей зарано, адже американський гість лише ознайомиться "на місцевості" з позиціями сторін.
Байден встигне?
Хоча, якщо мати на увазі переговори між Росією і чинною адміністрацією Білого дому, теоретично зустріч і рішення - можливі.
Заяви чинної президентської адміністрації в США про посилення позиції України на майбутніх переговорах мають і зворотну сторону, - Росія через авіатрощу AZAL послаблена. Хоча й тимчасово але відчутно. І це є шанс для Джо Байдена, котрий домігся укладання угоди про припинення вогню між Ізраїлем і "Хезболлою", поставити на паузу ще один кривавий конфлікт на планеті. Залишається ще три тижні, за які реально зробити багато - якщо проведена ґрунтовна підготовча робота і консультації тривають.
"Процес пішов"
Опосередковано про них свідчить активність української сторони. Голова Офісу президента Андрій Єрмак у західних ЗМІ останніми днями зробив декілька натяків. Зокрема припустив, що Київ може погодитися на гарантії безпеки для України, котрі не передбачають негайного вступу до Альянсу. За його словами, йдеться про Kyiv Security Compact : багатосторонній рамковий договір із можливістю укладати двосторонні угоди та зобов'язання за аналогією до тих, котрі США мають перед Ізраїлем.
"Тобто, найкраще з обох концепцій", - пояснив Андрій Єрмак. Водночас він звернув увагу, що РФ не демонструє готовності до переговорів, а Україна навіть за припинення допомоги від США продовжить боротьбу. Синхронно українське МЗС проводить підготовчі зустрічі по новому засіданню Саміту миру.
Коли чекати і на що зважати
Наступний рік може бути надзвичайно важливим, сторони ведуть підготовку, припустив у коментарі Gazeta.ua кандидат політичних наук Олексій Буряченко. Можливо, публічна риторика політиків, як наслідок підготовки, і була видана за "надважливу зустріч" 30 грудня 2024 року.
"Пошуки конфігурації по припиненню вогню, по завершенню "гарячої" фази війни можуть тривати протягом 2025 року, - вважає експерт, - Але сказати, "ми наблизитися до миру", абсолютно нереалістично. Бо неправильно змішувати поняття "мир" і "гаряча фаза". Передумов до миру насправді дуже мало і з української сторони вони викладені у Формулі миру. Зокрема, це деокупація території, міжнародний трибунал, компенсація збитків. По цих позиціях наразі більше питань, ніж відповідей. Тому більше вірю у діалог про завершення "гарячої" фази війни на кшталт "зернової угоди".
За його словами, Путін прагне укласти угоду про програш у війні для максимально вигідних для нього умовах. Задля цього він розширює коло питань до глобальних, а не лише по Україні. Тому навряд чи буде вести "переговори заради переговорів", у тому числі, із Джо Байденом. А з ним, припустив експерт, малоймовірно з огляду на репутаційні ризики і перспективу розмов з Трампом.
"Зауважу, нині Україна активізувала контакти з європейськими партнерами, тому цей спільний голос буде таким, що його не зможе проігнорувати жоден президент США", - наголосив Олексій Буряченко.
А анонс "надважливої зустрічі" під ялинку є, на його думку, популізмом, котрий утім, може спрацювали як зондування ґрунту: як суспільство сприймає переговори як такі і конкретно перемовини між РФ і США про Україну - без участі України.
Коментарі
3