У Міністерстві закордонних справ України уважно стежать за ситуацією в Казахстані.
Про це йдеться в офіційній заяві МЗС України.
"Засуджуємо насильство, яке спалахнуло в низці казахстанських міст і призвело до численних жертв. Висловлюємо співчуття у зв'язку із загибеллю казахстанців, із якими українці пов'язують багаторічні зв'язки дружби та поваги", - зазначили в посольстві.
У заяві йдеться, що сторонам важливо вжити максимальних заходів задля деескалації ситуації та уникнення подальшого насильства.
МЗС України закликає дотримуватися прав людини, забезпечити відновлення роботи об'єктів критичної інфраструктури й систем зв'язку.
У міністерстві взяли до уваги розгортання іноземних військових сил із домінуванням російського контингенту. Дипломати зазначають, що іноземні війська мають поважати незалежність, суверенітет і національне законодавство Казахстану й міжнародне право. Їхнє перебування на чужій території має закінчитися після спливання виділеного на це часу.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Блінкен просить пояснень, чому Токаєв звернувся до ОДКБ
"МЗС України й далі захищатиме інтереси українців у Казахстані, сприятиме їм у поверненні на батьківщину. Тримаємо на особливому контролі ситуацію з нашими громадянами в Алмати", - повідомили в міністерстві.
2 січня в Казахстані спалахнули масові протести через ціну на скраплений газ, який із початку року подорожчав удвічі.
4 січня казахські силовики почали застосовувати проти протестувальників сльозогінний газ і шумові гранати. Унаслідок нічних заворушень у Казахстані постраждали майже 100 працівників органів внутрішніх справ, затримали понад 200 осіб.
На тлі протестів уряд Казахстану пішов у відставку.
У столиці Казахстану Нур-Султані запровадили надзвичайний стан. Найбільший інтернет-провайдер країни Казахтелеком вимкнув інтернет у всій країні. Також в Алмати не працював мобільний зв'язок.
Президент Касим-Жомарт Токаєв очолив Раду Безпеки й заявив, що планує жорстко реагувати на протести в країні.
5 січня на всій території Казахстану запровадили режим надзвичайного стану.
Президент Казахстану Токаєв звернувся до очільників держав ОДКБ по допомогу. Рада ОДКБ ухвалила рішення відправити миротворців до Казахстану.
Участь у місії ОДКБ підтвердили Вірменія, Білорусь, Киргизстан і Таджикистан.
У четвер, 6 січня, усі фінустанови Казахстану тимчасово припинили діяльність на тлі масових протестів. За даними поліції, вранці мітингувальники намагалися штурмувати будівлю відомства.
У Казахстані запровадили "критично червоний" рівень терористичної небезпеки.
Коментарі