Таку думку Gazeta.ua висловив економічний експерт Борис Кушнірук.
Серед них Борис Кушнірук виділяє продовження гарантійних схем.
"Раніше регіонали критикували уряд Тимошенко за це, - каже експерт. - А зараз собі запланували 45 мільярдів гривень на гарантії під залучення кредитів для українських підприємств. Причому формулювання настільки розтягнуті, що хто і як буде визначати, яким підприємствам і на які цілі уряд видаватиме гарантії під кредити, незрозуміло. Відсутня ідеологія, як гарантуватиметься повернення кредитів тих підприємств, які їх не зможуть погасити. Як визначатимуть банк, які мають бути обмеження - цього нема. Тому я не виключаю, що там з'являтимуться фірми типу "Рога і копита", які зникатимуть разом з кредитами", вважає експерт.
Викликає у експерта сумніви і ситуація з випуском облігацій по відшкодуванню ПДВ, яка виникла на травень 2010 року. Урядовці примушують підприємства брати облігації замість грошей, які мають бути повернені за законом.
До того ж не визначена процентна ставка по облігаціях. Тобто, можна випустити їх з нульовою ставкою і повертати гроші через 5 років, коли вони знеціняться удвічі. Крім того, формулювання у законопроекті такі, що дозволяють Кабміну в ручному режимі визначати, кому відшкодовувати ПДВ грошима, а кого примушувати брати облігації. Виникають можливості для додаткової корупції.
"Щоб хоч якось збалансувати бюджет, урядовці подали законопроект про внесення змін у деякі законодавчі акти щодо збільшення податків і акцизів, - додає Кушнірук. - Виникає сумнів, чи зможе уряд таким чином підвищити доходи бюджету, адже це призведе до погіршення умов функціонування бізнесу", -каже Кушнірук.
На думку експерта, мета уряду - утримати ситуацію за рахунок податкового та адміністративного тиску на підприємців. Але будь-які дії по обмеженню прав малого і середнього бізнесу по єдиному податку можуть привести до серйозного збурення. Тим паче, що жодних реформ - соціальних чи податкової системи - бюджетом не передбачено. До кінця осені слід очікувати зростання інфляції і падіння курсу гривні. Нацбанк уже почав обмежувати обіг грошової маси, бо очікує емісію від уряду.
"Корупційні схеми, які були при попередньому уряді, залишаються, - наголошує експерт. - Можливості чиновників навіть розширюються. Бо якщо дії попередників були поза законом, то дії теперішніх урядовців будуть узаконені",- підсумував Кушнірук.
27 квітня Верховна Рада ухвалила державний бюджет на 2010 рік. 29 квітня його підписав президент Віктор Янукович.
Коментарі