середа, 09 жовтня 2024 08:52

Інтриги Глобального Півдня. Чому там перекроюють сфери впливу

Інтриги Глобального Півдня. Чому там перекроюють сфери впливу
Китайський лідер Сі Цзіньпін впроваджує у світі свій політичний винахід "суспільств єдиної долі". Фото: eastnews.ua

Якщо для колективного Заходу орієнтиром можливих стратегічних змін є "Рамштайн" 12 жовтня, то Глобальний Південь має свою реперну точку - саміт БРІКС. Про останні заяви та їх причини розповідає Gazeta.ua.

Офіційний Пекін уперше конкретизував своє бачення глобального порядку і безпеки. Так можна розцінювати тези виступу постійного представника Китаю при ООН Фу Цуна.

Як передає агенція Сіньхуа, він заявив, що КНР готова співпрацювати заради втілення "Пакту заради майбутнього" у конкретні дії.
За словами китайського постпреда, не можна зволікати із захистом миру на Близькому Сході. Йдеться передовсім про припинення вогню через міжнародний тиск. Загалом Китай пропонує будувати "суспільство єдиної долі" - концепт, котрий лідер КНР Сі Цзіньпін "обкатав" на Росії, інших країнах-сусідках, частково на Європі.

Дружба, та не та

Але з РФ дружба, схоже, дала тріщину. Західні ЗМІ писали про "ревнощі" Сі до договору Путіна з північнокорейським лідером Кім Чен Ином. Російські пабліки звернули увагу на те, що їхні МЗС і Радбез вивчають нові тенденції у китайському інтернеті, де помітно побільшало критики відносин із РФ. Оглядачі країни-агресорки доходять висновку, що таким способом Пекін надсилає певні сигнали кремлівському диктатору. Особливо після візиту Путіна до Монголії, котру Китай вважає "своєю" у сенсі впливу: треба було, перш ніж Путіну домовлятися з монголами про монгольську гілку газопроводу, узгодити ціни з Китаєм.

Тому виступ Китаю в ООН є заявкою на самостійну роль у геополітиці, що підважує пафосні очікування Кремля від саміту БРІКС. Про те, що КНР не жартує, свідчить заява на Генасамблеї ООН 12 країн (Китай, Бразилія, Туреччина, Казахстан та інші) із закликом до Росії не застосовувати ядерну зброю.

Полум'яний острів

Тому можна очікувати, що або пафос саміту БРІКС збито на старті, або Кремль терміново перероблятиме порядок денний заходу.

Нагадаємо, саміт планується у Казані 22-24 жовтня 2024 року. Школи і вузи Татарстану через саміт розпочали навчальний рік у дистанційному форматі - через безпрецедентні заходи безпеки.
До БРІКС виявила намір вступити Туреччина, щоправда, з претензією на додачу літери "Т" до абревіатури. У Москві прохолодно сприйняли ці обидва бажання Реджепа Ердогана. Натомість заявка Куби, за всіма ознаками, буде задоволена з великою радістю. Разом з Венесуелою й Нікарагуа Куба стане цінним форпостом російських інтересів у Латинській Америці, бо вона близько до Флориди (США). Пабліки країни-агресорки прогнозують аналогічне бажання і в Аргентини, хоча визнають -перспектива "не завтрашнього дня". Хоча на Заході вважають БРІКС конкурентом G7, він дедалі більше нагадує військово-політичний блок. До слова, деякі країни уже демонструють демарш. Так, Шрі-Ланка пропустить саміт, посилаючись на вибори, хоча президент країни отримав персональне запрошення.

Азіатські тили Кремля

Особливістю вступу до БРІКС та участі у самітах є запрошення. Аргентина його отримала, але відмовила, Куба – написала листа Путіну із запитом про участь.

Протягом цього року відповідні пропозиції були надіслані Єгипту, Ефіопії, Ірану та Об'єднаним Арабським Еміратам.
Бажання вступити до БРІКС виявив Азербайджан, але Путін запросив на саміт і лідера Вірменії Нікола Пашиняна. Схоже, Путін прагне зміцнити тили Росії у Середній Азії. Така підготовка може передбачати масштабний збройний конфлікт.


Хто розширить Радбез ООН

Так, посол Бразилії в РФ Родріго де Ліма Баена Соарес заявив, що у результаті реформи Радбезу його країна має бути представлена як постійний член.

З країн Глобального Півдня такими є Китай, аналогічний статус має Росія. Іншими постійними членами Радбезу ООН є США, Велика Британія, Франція. Постійні члени Радбезу ООН мають право вето.
Бразилія співпрацює з Китаєм по мирному плану і платформі "Друзі миру", тому цілком може зіграти проти Росії, котрій навряд чи буде вигідно сприяти реформі Радбезу у такій конфігурації.

Україна між двох Корей

Але навряд чи ідеї прямо зараз реформувати Радбез ООН сприймуть з ентузіазмом у США, де звернули увагу на загрозу співпраці Північної Кореї з Росією.

Перспектива злуки цих двох з Іраном турбує не лише Вашингтон але й Пекін. Останній за такого розкладу залишиться у своєрідній ізоляції.
Тим часом, на Корейському півострові наростає напруга. Міністр оборони Північної Кореї Кім Йонг Хен припустив появу північнокорейських вояків на боці РФ на полях боїв в Україні. Він зробив такий висновок з посиланням на договір КНДР з РФ. Керівник Центру протидії дезінформації РНБО Андрій Коваленко заявив, що північнокорейські спеціалісти уже воюють на боці РФ на війні в Україні.
Офіційний Пхеньян у відповідь жорстко розкритикував США і НАТО за осуд договору між КНДР і РФ. Йдеться про законну співпрацю суверенних держав, обурюється зовнішньополітичне відомство КНДР.

Ядерне "насіння"

Але Південна Корея продовжує, з посиланням на розвідку країни, витоки про нібито масштабне ядерне випробування, котре КНДР планує здійснити у листопаді перед виборами у США.

У відповідь Кім Чен Ин спростував наміри атакувати Південну Корею найближчим часом, але заявив про наміри створити ядерну наддержаву. Причому - через погрози США та її "сателіта" Південну Корею, стверджують у Пхеньяні.
Тим часом усі забули про Індію, котра несподівано засудила Росію за наміри застосувати ядерну зброю. Від РФ відвернуться союзники, прогнозує екс-посол Індії в РФ Канвал Сібал, вона втратить Глобальний Південь. Звісно, це не офіційна заява, але симптоматично, що РФ прагне наростити експорт вугілля до Індії.

Отже, країни Глобального Півдня переглядають свої позиції на геополітичній шахівниці, що відкриває шанси не лише для Росії, але - у більшій мірі - для України. Не виключено, що "Рамштайн" стане сигналом Глобальному Півдню і багато в чому сформує порядок денний і саміту БРІКС. Схоже, Китай щось планує, бо уже вдався до звичної тактики торгових воєн: у відповідь на обмежувальні тарифи для електромобілів на ринки ЄС вже запровадив заборону на європейське бренді.

Зараз ви читаєте новину «Інтриги Глобального Півдня. Чому там перекроюють сфери впливу». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 8759
Голосування "Розумна мілітаризація" від Міноборони
  • Держслужбовців потрібно брати на роботу лише після військової підготовки
  • Це має бути однією з вимог і для балотування в органи місцевого самоврядування, парламент та суди
  • Для держслужбовців військова підготовка не повинна бути обов'язковою
  • Мені байдуже
Переглянути