На місцевих виборах дільничні комісії довше рахуватимуть голоси. Про це сказала координатор громадянської мережі "Опора" Ольга Айвазовська.
"Виборці повинні звернути увагу на те, що є дві опції, які треба заповнити: галочка або хрестик навпроти політичної партії і далі – від 5 до 12 кандидатів, які балотуються в конкретному виборчому окрузі. І серед цих кандидатів потрібно обрати одне прізвище і внести цифру, яка стоїть біля цього прізвища, в другий квадратик.
Якщо партія обере стратегію "не плутати виборців", просто будуть агітувати за партію, і не буде промоції через ЗМІ, тоді громадяни просто проголосують за партію. Гірше буде, якщо вони проголосують за партію одну, а за кандидата – від іншої. Або тільки за кандидата, а за партію – не поставлять", - цитує Айвазовську "РБК-Україна"
Верховна Рада провалила поправки, які давали б більше розуміння комісії, які бюлетені визнавати дійсними, а які ні, каже спостерігач.
"Варіантів креативу від виборця є багато: вписали номер кандидата, але не позначили партію, позначили партію одну, а номер кандидата зі списку іншої", - зазначила Айвазовська.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Зміна виборчої адреси: кабінетних черг немає
"Дільничні комісії точно будуть довше здійснювати підрахунок. Найпесимістичніший сценарій – до середи після дня голосування. Відкритість списків призводить до тривалішого процесу підрахунку. І якщо члени комісій не будуть навчені, це буде набагато довше.
А якщо в законодавстві не буде чіткої відповіді, які бюлетені дійсні, а які недійсні, то будуть дискусії. Дискусія щодо одного бюлетеня може тривати годинами.
Територіальні виборчі комісії будуть математично обраховувати виборчу квоту й рейтингувати кандидатів у списку. Я дуже сподіваюся, що до цього буде розроблене додаткові ІТ-інструменти. Хоча б не для того, щоб офіційні дані видавати, а для здійснення логічних перевірок.
Цю систему розробляють за рахунок технічної підтримки міжнародних організацій. Логічна перевірка мінімізує втрати. Ви вносите дані в протокол – і бачите, де у вас помилка. Якщо будуть ІТ-інструменти, то тривалість цього процесу буде значно меншою, ніж за умов винятково людського фактора, але багато залежить і від цифрової грамотності членів комісій", - розповіла координатор "Опори".
5 вересня розпочався виборчий процес. За календарним планом 15-24 вересня триватиме висування кандидатів у депутати та на посади сільських, селищних, міських голів.
Місцеві вибори заплановано на 25 жовтня.
Коментарі