вівторок, 19 жовтня 2021 07:15

"Газпром ріже золоту курку. Німці плюнуть і почнуть закуповувати скраплений газ у США" - Ігор Ейдман

Зі зміною влади в Німеччині не варто очікувати серйозного перезавантаження стосунків Берліна з Москвою чи послаблення санкцій. Про це в інтерв'ю Gazeta.ua розповів російський соціолог Ігор Ейдман.

У Німеччині обрали новий парламент. Перемогла "Соціал-демократична партія", яка набрала 25,7% голосів. На другому місці "Християнсько-демократичний союз" і "Християнський соціальний союз" із 24,1%. "Зелені" здобули 14,8%. Чому останні лідирували весною, але впали на третє місце?

- Рейтинги "гуляли". Це пов'язано з підтримкою лідерів від партій на канцлера Німеччини. Невдалий вибір зробили християнські демократи. Армін Лашет, претендент на посаду канцлера й керівник уряду Північного Рейна-Вестфалії, виявився незрозумілим для німців на федеральному рівні. Не надто впевнений мав вигляд на дебатах. Зробив кілька ляпів, зокрема, дурнувато посміхався під час відвідання зон катастрофічної повені у Західній Німеччині (у липні від негоди у країні загинуло 180 людей. - Gazeta.ua).

Соціал-демократ Олаф Шольц як європейський політик має не надто яскравий вигляд, але як німецький бюрократ - викликає у людей довіру. Німці не люблять демагогів. Підтримують політиків, які вміють себе позиціонувати як люди діла.

Автор: Facebook Ігоря Ейдмана
  Ігор ЕЙДМАН, 53 роки, соціолог. Народився в російському місті Горький, нині Нижній Новгород. Закінчив історичний факультет тамтешнього університету. Працював журналістом. У 1995-1997 роках керував піарагенцією"Центр соціальних інновацій", консультував депутатів російської Держдуми, лідерів федеральних партій. Із 2002-го по 2005 рік - головний креатор Центру політичного консультування "Нікколо М", директор із корпоративних комунікацій Всеросійського центру з вивчення громадської думки.  2010-го підписав звернення російської опозиції "Путін повинен піти". Наступного року переїхав до Німеччини. Організовує і консультує інтернет-проєкти в сфері споживчої та політичної співпраці користувачів.  Автор книжок "Прорив у майбутнє. Соціологія інтернет-революції", "Путін: новий фашизм і війна з Україною"
Ігор ЕЙДМАН, 53 роки, соціолог. Народився в російському місті Горький, нині Нижній Новгород. Закінчив історичний факультет тамтешнього університету. Працював журналістом. У 1995-1997 роках керував піарагенцією"Центр соціальних інновацій", консультував депутатів російської Держдуми, лідерів федеральних партій. Із 2002-го по 2005 рік - головний креатор Центру політичного консультування "Нікколо М", директор із корпоративних комунікацій Всеросійського центру з вивчення громадської думки. 2010-го підписав звернення російської опозиції "Путін повинен піти". Наступного року переїхав до Німеччини. Організовує і консультує інтернет-проєкти в сфері споживчої та політичної співпраці користувачів. Автор книжок "Прорив у майбутнє. Соціологія інтернет-революції", "Путін: новий фашизм і війна з Україною"

Кандидатка від "зелених" Анналена Бербок виявилася занадто радикальною, повістка їхньої партії налякала німців. Так, усіх турбує екологія, глобальне потепління, якість води, енергетика. Але ніхто не хоче швидко відмовлятися від благ технічного розвитку й пересідати з авто із двигуном внутрішнього згорання на електромобілі, платити зайві гроші за опалення.

"Зелені" набрали більше, ніж на минулих виборах. Але їхній успіх зменшив радикалізм партії і її лідерів. Словом, німцям більше за інших кандидатів подобається "бухгалтер" Шольц.

Чому Анґелі Меркель не вдалося передати особистий рейтинг партії її новому лідеру?

- Вона намагалася, але не змогла. Проблема виринула ще раніше. Урсула фон дер Ляєн - міністр оборони. Це була ставлениця Меркель, яка мала нести її прапор. Але німцям вона не сподобалася. Так просто взяти наступника й провести його, як це роблять у Росії, у Німеччині не виходить.

Просто взяти наступника й провести його, як це роблять у Росії, у Німеччині не виходить

Як політики ставляться до "Північного потоку-2"? Газпром намагається роздути ціну на газ - висушує своє газосховище, спонукаючи німців до запуску цього газогону.

- Тут варто окремо виділити "зелених". Частина з них категорично проти "Північного потоку-2" і за швидкий перехід до відновлювальних джерел енергії. Закликають німців затягнути паски, накинути на себе одяг у холодній оселі, потерпіти заради модернізації німецької економіки.

Інші партії вважають, що треба звертати увагу на інтереси громадян, не робити кроків, які призведуть до зростання цін на енергоносії, зокрема на опалення.

За всього меркантилізму німці не люблять, щоб із ними розмовляли мовою шантажу

Газпром ріже золоту курку. Німці плюнуть і почнуть закуповувати скраплений газ у США й інших країн. Хамська політика, притаманна путінській адміністрації, коли вони роблять усе для зростання цін, а ви, мовляв, бігом сертифікуйте "Північний потік-2", не працює. За всього меркантилізму німці не люблять, щоб із ними розмовляли мовою газового шантажу.

Чи може новий канцлер захотіти якогось "перезавантаження" з Росією?

- Такого, як було у 2000-х, мовляв, забули Грузію і далі пішли, не буде. Ніхто не пробачить Кремлю ні анексії Криму, ані війни на Донбасі, ані отруєння Олексія Навального й переслідування опозиції. Усі ці проблеми новому канцлеру переходять у спадок. Якісь кроки, заяви, маневри можуть бути. Але Кремль на поступки не піде, тому це ні до чого не призведе.

Усі партії в Німеччині, крім "зелених", підтримують "Північний потік-2" хай із застереженнями про інтереси України. У чому сила цього проєкту з німецької сторони?

- Його не можна розглядати з погляду теперішньої ситуації. Рішення щодо будівництва ухвалювали до агресії проти України. Німці тоді сприймали цей проєкт як економічний, вигідний німецьким споживачам. 2014 року його треба було закривати. Але як - коли купа організацій у нього вклалися? Німці не люблять незакінчених проєктів, тому були не готові на такі різкі кроки.

По-друге, багато важить лобізм.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Для запуску "Північного потоку-2" несподівано виникла перешкода. Рішення ЄС чи Німеччини тепер неважливі - Андреас Умланд

Проти Росії можуть послабити санкції?

- Німці не посилюватимуть тиск на Кремль. Але й в піддавки теж не гратимуть. Буде стагнація.

НАТО та Європейський Союз не готові приймати Україну. Як зараз оптимально розвивати наші відносини з Німеччиною, ЄС?

- Євроінтеграція для України - це реальна й навіть неминуча перспектива розвитку. Наступні кілька років треба робити кроки в цьому напрямі. Європа готова до поступової інтеграції України у свої структури. Це довгий шлях. Але ідеологічно, геополітично, культурно - Україна має бути повноправним учасником європейської сім'ї народів.

26 вересня у Німеччині відбулися парламентські вибори. До 20-го числом Бундестагу потрапляють сім партій. Розділять 735 місць. Для більшості коаліції буде потрібно зібрати 368 мандатів. Лівоцентристська "Соціал-демократична партія" отримала 206 місць у парламенті. Правоцентристський блок "Християнсько-демократичного" і "Християнсько-соціального" союзів посів друге місце з найнижчим за післявоєнну історію результатом - 196 мандатів. Партія "Зелених" має 118 крісел. "Вільна демократична партія" - 92 мандати. Крайня права "Альтернатива для Німеччини" - 83. Крайня ліва "Ліві" - 39 мандатів. Одне місце в "Союзу виборців Південного Шлезвіга", що представляє данську меншину.

До формування нової коаліції ФРН керуватиме чинна канцлерка Анґела Меркель, яка у владі останні 16 років. Після минулих виборів 2017 року коаліцію формували п'ять місяців.

ЧИТАЙТЕ БІЛЬШЕ в матеріалі "Буде нервовий період": хто замінить Меркель і що це означає для України".

Зараз ви читаєте новину «"Газпром ріже золоту курку. Німці плюнуть і почнуть закуповувати скраплений газ у США" - Ігор Ейдман». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 8759
Голосування "Розумна мілітаризація" від Міноборони
  • Держслужбовців потрібно брати на роботу лише після військової підготовки
  • Це має бути однією з вимог і для балотування в органи місцевого самоврядування, парламент та суди
  • Для держслужбовців військова підготовка не повинна бути обов'язковою
  • Мені байдуже
Переглянути