Європейський союз знайшов новий спосіб вирішення іранської проблеми. ЄС пообіцяв, що європейські країни подарують Ірану готовий ядерний реактор, якщо Тегеран зупинить роботи по збагаченню урану.
Як і раніше ЄС сподівається вмовити Іран відмовитися від ядерної програми.
– "Євротрійка" і Хав"єр Солана (верховний представник Євросоюзу з питань зовнішньої політики і політики безпеки) планують запропонувати Ірану європейський реактор на легкій воді в обмін на припинення його програми по збагаченню урану, - заявив неназваний європейський дипломат, близький до переговорів британському телеканал Sky News.
Очікується, що відповідна пропозиція обговорюватиметься на майбутній зустрічі в британській столиці 19 травня.
Солана заявив, що Європейський союз готовий зробити "сміливі пропозиції" в області економіки, атомної енергетики і, можливо, безпеки, щоб переконати Іран відмовитися від збагачення урану на своїй території. Він дав зрозуміти, що відмова Ірану від останніх пропозицій ЄС означатиме, що у країни зовсім інші наміри, ніж бажання отримати мирний атом.
Як повідомляє AFP, посилаючись на свої джерела, в числі європейських пропозицій як і раніше є і пункт про те, що збагачення урану повинне проводитися на території Росії. Однак цю пропозицію Тегеран відкинув.
19 травня в Лондоні зустрінуться політдиректори зовнішньополітичних відомств п"яти країн - постійних членів РБ ООН (США, Росія, Великобританія, Франція, Китай), а також Німеччини і представники Євросоюзу. Дипломати шукатимуть подальші шляхи врегулювання ситуації, але поки позиції сторін, схоже, залишаються такимим самими. Так, російська дипломатія у вівторок, 16 травня, підтвердила, що виступатиме проти антиіранської резолюції ООН.
Як повідомив глава російського зовнішньополітичного відомства Сергій Лавров, Росія і Китай виступають проти як введення санкцій, так і застосування сили відносно Ірану і Корейського півострова.
Москва і Пекін, за його словами, не підтримають "формулювання можливої резолюції Ради Безпеки ООН, які міститимуть привід для примусових, а тим більше силових дій".
– Питання, пов"язані з ядерними розробками, необхідно вирішувати дипломатичним шляхом, - додав міністр.
Проблему Ірану готується обговорювати і велика вісімка. В Москві сподіваються, що іранське питання буде вирішено в найближчі півтора місяці. Частково ситуацію може прояснити і саміт Шанхайської організації співпраці (першу роль в цій структурі грають Росія і Китай), де, як не виключають в Тегерані, може з"явитися іранський президент Махмуд Ахмадінеджад. Поки Іран має в ШОС статус спостерігача, повідомляє Newsru.com.
Коментарі