- 21 вересня Європарламент схвалив проект нового "Закону про безпеку поставок газу", який може бути прийнятий до кінця року. За його прийняття проголосували більше 90% присутніх - 601 депутат. Тепер до кінця року він повинен пройти лише формальне затвердження.
-
- Закон покликаний об"єднати газовий ринок регіону за принципом "один за всіх - всі за одного". У ньому прямо обумовлюються дії "проти країн-не членів ЄС" у випадку виникнення конфліктів, пов"язаних з поставками газу.
-
- Країни-члени ЄС протягом двох-чотирьох років повинні будуть привести свою газову інфраструктуру у відповідність з новим законом.
-
- Пропоновані правила повинні забезпечити колективну газову безпеку ЄС за рахунок об"єднання газових островів - країн, які фактично ізольовані від інших членів ЄС (за рахунок поставок, приміром, тільки російського газу в одному напрямку). Наприклад, це країни Прибалтики.
-
- У законі перераховані газові зони, які мають зміцнити "взаємозв"язок і взаємопроникнення" за рахунок створення інфраструктури, що дозволяє поставляти газ в обох напрямках (реверсивний рух).
-
- Польщу, наприклад, передбачається з"єднати з країнами Балтики, Ірландію - з Великобританією, Данії - зі Швецією, Німеччину - з Чехією і зі Словаччиною. Румунія, Франція та Польща увійшли одночасно в дві зони, а Німеччина і Франція - відразу в три.
-
- Ці зони повинні забезпечити енергобезпеку країн у разі виникнення надзвичайної ситуації.
- .
- У законі прописані три етапи реакції на кризу: "рання система попередження", "тривога" і власне "надзвичайна ситуація". В останньому випадку закон передбачає забезпечення всіх споживачів ЄС доступом до ПСГ і автономне забезпечення газом на території ЄС протягом 30 днів.
-
- В уряді Росії та "Газпромі" - основному постачальнику газу в ЄС - не коментували новий закон. Але ще недавно менеджери монополії ставили під сумнів можливість створення єдиного газового ринку ЄС при наявності різних цінових зон на розрізнених газових хабах.
-
- Глава East European Gas Analysis Михайло Корчемкін зазначає, що формально "антигазпромівської спрямованості в документі немає, але дух законопроекту суперечить газовій стратегії Росії".
-
- За матеріалами Коммерсант-Україна
×
Коментарі
2