Формування принципово нової якості Верховного суду – це ключовий етап всієї судової реформи. Адже саме цей суд створюватиме єдину судову практику, яка буде обов'язковою для судів нижчої інстанції.
Про це заявив перший заступник голови комітету ВР з питань правової політики та правосуддя, представник фракції "Народний фронт" Леонід Ємець, коментуючи перебіг судової реформи.
Він зазначив, що протягом попередніх років корупція у судах трималася, в основному, на можливості отримати необхідне судове рішення. Бо в українському законодавстві немає такого поняття, як єдина судова практика (ЄСП).
"Тобі не сподобалося судове рішення, ти звертаєшся до іншого судді або суду і там виграєш справу. Бували ситуації, коли в рамках однієї палати Верховного суду, а іноді - один і той же суддя з різницею наприклад, у рік, умудрявся прийняти протилежні рішення за однаковими спорами, аргументуючи це тим, що він переосмислив українське законодавство, доказову базу і змінив свою позицію", - пояснив парламентарій.
За словами Ємця, щоб прибрати це "живильне середовище для корупції" і було введено законодавчу норму про єдину судову практику.
"Тепер Верховний суд, а точніше – його верхня палата, прийматиме єдину судову практику, яка буде обов'язковою для всіх суддів нижчої інстанції", - додав він.
На думку народного депутата, приблизно через 5 років, коли будуть напрацьовані практики по різних видах спорів, кількість судових спорів у країні впаде в рази, оскільки, керуючись Кодексом та ЄСП, можна буде наперед спрогнозувати виграєш ти цей спір чи ні.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Якщо викорінимо корупцію, нам не доведеться просити допомоги ззовні" - нардеп
Водночас, як зазначив Леонід Ємець, довірити створення ЄСП старому Верховному суду, який абсолютно дискредитував себе, було неприпустимо. Тому він був ліквідований у минулому році, а натомість - оголошений відкритий конкурс щодо набору нових суддів ВСУ, в якому взяв участь і сам Ємець.
За його словами, він пішов на цей крок, щоб "побачити систему зсередини". Як повідомив народний депутат, у цьому конкурсі можуть брати участь не лише судді зі стажем, але й науковці та адвокати, які мають 10-річний досвід роботи у цій галузі.
Ємець повідомив, що формування нового Верховного суду має завершитися за 4 місяці, а за 3 роки - формування нових апеляційних суддів.
"Ми матимемо вже нову судову систему, єдину судову практику, новий Верховний Суд, нові апеляційні суди. Сподіваємося, що результатом буде чесний, справедливий суддя і верховенство прав людини та її інтересів", - наголосив представник фракції "Народний фронт".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Суддя втікав від журналістів столицею
Він підкреслив, що саме від якості нового Верховного суду, який створюватиме єдину судову практику, залежатиме уся судова реформа.
"Написати закони – це половина роботи, друга половина – виконати ці закони, зробити їх ефективними. Важливо, щоб не було сумнівів у процедурах та судових етапах", - підсумував парламентарій.
Коментарі