вівторок, 13 грудня 2022 23:25

Експерти розкритикували законопроєкт щодо Конституційного суду. Кажуть про узурпацію

Експерти розкритикували законопроєкт щодо Конституційного суду. Кажуть про узурпацію
Експерти розкритикували законопроєкт щодо відбору кандидатур на посаду судді Конституційного суду. Фото: sud.ua

Верховна Рада ухвалила законопроєкт щодо відбору кандидатур на посаду судді Конституційного суду на конкурсних засадах.

За законодавчі зміни у вівторок проголосували 245 народних депутатів.

Йдеться про зміни до Закону "Про Конституційний суд України", Регламенту Верховної Ради та інших законів.

Пропонують залучити до проведення конкурсного відбору кандидатур на посаду судді КС новий спеціальний орган – Дорадчу групу експертів, яка буде займатися оцінкою моральних якостей і рівня компетентності у сфері права кандидатів.

Ухвалення законопроєкту № 7662 є однією із семи вимог Європейського Союзу.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Рада ухвалила закон про містобудування. Активісти закликають Зеленського ветувати

За словами юристів, чинна редакція документа містить ризики узурпації судової влади.

Голова правління Фундації DEJURE, юрист Михайло Жернаков розкритикував положення, за яким яким трьох із шести членів конкурсної комісії призначатимуть політики та з'їзд суддів.

"Ухвилили у редакції комітету. Без сьомого члена комісії, без переважного голосу міжнародників. З повним політичним впливом. Бажання узурпувати владу понад усе", – прокоментував.

Законопроєкт пропонує створення дорадчої групи експертів, сказав юрист Степан Берко, пише "Суспільне".

"Це така комісія, до якої будуть входити шестеро осіб: три міжнародні експерти і по одному представнику від президента, парламенту і з'їзду суддів. Вони будуть аналізувати кандидатів, потім рекомендувати їх до призначення і суб'єкти будуть призначати", – пояснив.

За словами юриста, це створює ризики узурпації судової влади в Україні.

"Без згоди представника президента, парламенту або з'їзду суддів нікого не можна буде рекомендувати на призначення", – сказав експерт.

За вищезгаданої моделі, президент Володимир Зеленський матиме вплив на більшість суддів у Конституційному суді, зазначив юрист.

"Тому що вони вже призначили туди чотирьох політично лояльних до себе суддів. За нашою інформацією, ще один суддя активно співпрацює. І додатково п'ять вакантних посад, навіть за цією новою процедурою, – це будуть виключно люди, які перебувають у політичній залежності. 10 із 18 суддів – це не тільки блокуючий пакет на всі рішення, а й можливість ухвалити будь-яке рішення", – сказав Берко.

За словами юриста, потрібен сьомий член у дорадчій групі комісії.

"Наприклад, це може бути людина з-поміж українських громадських експертів. Якщо буде сім членів – міжнародні представники та український представник будуть мати перевагу і порівнянні з представниками політикуму в комісії", – сказав.

У вересні президент звільнив нардепа Федора Веніславського з посади представника президента у КСУ. Призначив на цю посаду позаштатного радника керівника Офіса президента Андрія Єрмака Сергія Дембовського.

Торік президент відсторонив Олександра Тупицького від посади голови КСУ і скасував указ колишнього президента Віктора Януковича про призначення Тупицького суддею.

Минулого тижня Конституційний суд звільнив трьох суддів – Ірину Завгородню, Сергія Саса та Ігоря Сліденка. Вони написали заяви про відставку.

Зараз ви читаєте новину «Експерти розкритикували законопроєкт щодо Конституційного суду. Кажуть про узурпацію». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 8759
Голосування "Розумна мілітаризація" від Міноборони
  • Держслужбовців потрібно брати на роботу лише після військової підготовки
  • Це має бути однією з вимог і для балотування в органи місцевого самоврядування, парламент та суди
  • Для держслужбовців військова підготовка не повинна бути обов'язковою
  • Мені байдуже
Переглянути